Collection: Popular wool for knitting or crocheting
Our best-selling knitting wools impress with their quality, sustainability, and wide color range – ideal for all your creative projects. Here's an overview of the highlights:
What makes our popular knitting and crochet wool special?
- First-class quality: Our best-selling knitting wools are characterized by excellent workmanship and durability.
- Diverse color selection: From soft natural tones to bold, modern colors – perfectly coordinated with current trends and classic designs.
- Sustainability: Many bestsellers are manufactured under environmentally friendly conditions and offer a sustainable alternative to synthetic fibers.
- Versatility: Whether for sweaters, scarves, blankets, or other handcraft projects, these wools meet the highest standards of softness, elasticity, and thermal insulation.
Popular varieties:
- Virgin wool: Fresh, unprocessed wool, ideal for sensitive skin and traditional handicrafts.
- Merino wool: Known for its exceptional fineness and softness, ideal for fashionable and comfortable garments.
- Special blends: Innovative combinations that combine functionality and design – perfect for modern DIY projects.
-
ggh Lacy | Set of 4 x 25g (total 100g) - 004 - Ice Blue
Regular price €17,90 EURRegular priceUnit price €89,50/kg€22,00 EURSale price €17,90 EURSale -
NEW MURANO 100G | Color 07 - PEACOCK
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €99,50/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
NEW MURANO 100G | Color 05 - RUBY
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €99,50/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
LEMON 50G | Color 180 - COFFEE
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
LEMON 50G | Color 179 - MARONE
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
LEMON 50G | Color 159 - PETROL
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
LIME 50G | Color 49 - SISAL
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
LIME 50G | Color 10 - SAND
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
LIME 50G | Color 06 - BRILLIANT WHITE
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
HIT 50G | Color 250 - ANTHRACITE TWEED
Regular price €1,75 EURRegular priceUnit price €35,00/kg€1,75 EURSale price €1,75 EUR -
HIT 50G | Color 248 - JEANS TWEED
Regular price €1,75 EURRegular priceUnit price €35,00/kg€1,75 EURSale price €1,75 EUR -
HIT 50G | Color 235 - MAY GREEN
Regular price €1,75 EURRegular priceUnit price €35,00/kg€1,75 EURSale price €1,75 EUR -
HIT 50G | Color 44 - SOFT YELLOW
Regular price €1,75 EURRegular priceUnit price €35,00/kg€1,75 EURSale price €1,75 EUR -
FILZI 50g | Color 41 - CHERRY
Regular price €3,75 EURRegular priceUnit price €75,00/kg€3,75 EURSale price €3,75 EUR -
FILZI 50g | Color 01 - WHITE
Regular price €3,75 EURRegular priceUnit price €75,00/kg€3,75 EURSale price €3,75 EUR -
CHENILLE Wool | 100g | Color 11 - Mint
Regular price €5,50 EURRegular priceUnit price €55,00/kg€5,50 EURSale price €5,50 EUR -
CHENILLE Wool | 100g | Color 09 - Navy
Regular price €5,50 EURRegular priceUnit price €55,00/kg€5,50 EURSale price €5,50 EUR -
CHENILLE Wool | 100g | Color 07 - Wine Red
Regular price €5,50 EURRegular priceUnit price €55,00/kg€5,50 EURSale price €5,50 EUR -
CHENILLE Wool | 100g | Color 03 - Lemon
Regular price €5,50 EURRegular priceUnit price €55,00/kg€5,50 EURSale price €5,50 EUR -
CHENILLE Wool | 100g | Color 02 - SAND
Regular price €5,50 EURRegular priceUnit price €55,00/kg€5,50 EURSale price €5,50 EUR -
Opal Hundertwasser III | 4-ply sock yarn 100g | Color 3203
Regular price €10,50 EURRegular priceUnit price €105,00/kg€10,50 EURSale price €10,50 EUR -
ggh Maxima Box | 300g Set (6x50g) – 001 – Wool White
Regular price €39,90 EURRegular priceUnit price €133,00/kg€44,90 EURSale price €39,90 EURSale -
ggh Lacy | Set of 4 x 25g (total 100g) - 001 - Wool white
Regular price €17,90 EURRegular priceUnit price €179,00/kg€22,00 EURSale price €17,90 EURSale -
Gots Step Merino 4 Exp Color | 400M - 100G | 16 - Nautilus
Regular price €17,95 EURRegular priceUnit price €179,50/kg€17,95 EURSale price €17,95 EUR -
Gots Step Merino 4 Exp Color | 400M - 100G | 11 - heaven
Regular price €17,95 EURRegular priceUnit price €179,50/kg€17,95 EURSale price €17,95 EUR -
Gots Step Merino 4 Exp Color | 400M - 100G | 09 - Beige
Regular price €17,95 EURRegular priceUnit price €179,50/kg€17,95 EURSale price €17,95 EUR -
Gots Step Merino 4 Exp Color | 400M - 100G | 08 - Emerald
Regular price €17,95 EURRegular priceUnit price €179,50/kg€17,95 EURSale price €17,95 EUR -
Gots Step Merino 4 Exp Color | 400M - 100G | 06 - Navy
Regular price €17,95 EURRegular priceUnit price €179,50/kg€17,95 EURSale price €17,95 EUR -
Gots Step Merino 4 Exp Color | 400M - 100G | 01 - Gray
Regular price €17,95 EURRegular priceUnit price €179,50/kg€17,95 EURSale price €17,95 EUR -
Step 6 Color Exp | 410M - 150G | 717 - Lagoon
Regular price €14,95 EURRegular priceUnit price €99,67/kg€14,95 EURSale price €14,95 EUR -
Merino Cotton | 230M - 50G | 16 - Purple
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Merino Cotton | 230M - 50G | 09 - Honey
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR










