Collection: Popular wool for knitting or crocheting
Our best-selling knitting wools impress with their quality, sustainability, and wide color range – ideal for all your creative projects. Here's an overview of the highlights:
What makes our popular knitting and crochet wool special?
- First-class quality: Our best-selling knitting wools are characterized by excellent workmanship and durability.
- Diverse color selection: From soft natural tones to bold, modern colors – perfectly coordinated with current trends and classic designs.
- Sustainability: Many bestsellers are manufactured under environmentally friendly conditions and offer a sustainable alternative to synthetic fibers.
- Versatility: Whether for sweaters, scarves, blankets, or other handcraft projects, these wools meet the highest standards of softness, elasticity, and thermal insulation.
Popular varieties:
- Virgin wool: Fresh, unprocessed wool, ideal for sensitive skin and traditional handicrafts.
- Merino wool: Known for its exceptional fineness and softness, ideal for fashionable and comfortable garments.
- Special blends: Innovative combinations that combine functionality and design – perfect for modern DIY projects.
-
Austermann Merino 120 | Merino wool 120m/50g | Colour 137 - beige melange.
Regular price €6,25 EURRegular priceUnit price €125,00/kg€6,25 EURSale price €6,25 EUR -
Austermann Merino 120 | Merino wool 120m/50g | Colour 110 - natural
Regular price €6,25 EURRegular priceUnit price €125,00/kg€6,25 EURSale price €6,25 EUR -
Austermann Merino 120 | Merino wool 120m/50g | Colour 103 - red
Regular price €6,25 EURRegular priceUnit price €125,00/kg€6,25 EURSale price €6,25 EUR -
Kid Silk | 225M - 25G | 45 - Blue
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €358,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Kid Silk | 225M - 25G | 41 - Yellow
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €358,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Kid Silk | 225M - 25G | 36 - Plum
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €358,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Kid Silk | 225M - 25G | 30 - Pink Lipstick
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €358,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Kid Silk | 225M - 25G | 21 - Dark petrol
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €358,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Cashmere Cloud | 180M - 25G | 06 - Silver
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €398,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Organic Cotton Color | 180M - 50G | 117 - Pastel
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Organic Cotton Color | 180M - 50G | 109 - vintage
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Gots Organic Cotton Uni | 180M - 50G | 24 - Petrol
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Alpaca Silk | 210 M - 25 G | 06 - Smoke Grey
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €199,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Alpaca Cotton | 165M - 50G | 01 - Cream
Regular price €11,95 EURRegular priceUnit price €239,00/kg€11,95 EURSale price €11,95 EUR -
Knitting pattern - Northern Lights sweater
Regular price €9,90 EURRegular price€9,90 EURSale price €9,90 EUR -
ggh Kid | Mohair wool | 250m/25g | 125 - Angora rabbit
Regular price €11,90 EURRegular priceUnit price €476,00/kg€11,90 EURSale price €11,90 EURSold out -
ggh Kid | Mohair wool | 250m/25g | 121 - Beryl Green
Regular price €11,90 EURRegular priceUnit price €476,00/kg€11,90 EURSale price €11,90 EUR -
ggh Baby Alpaca natural | 100% Baby Alpaca wool | 100m/50g | 004 - tobacco brown
Regular price €12,90 EURRegular priceUnit price €258,00/kg€12,90 EURSale price €12,90 EUR -
ggh Tavira | 100% cotton | 80m/50g | 040 - rosewood
Regular price €4,90 EURRegular priceUnit price €98,00/kg€4,90 EURSale price €4,90 EURSold out -
ggh Tavira | 100% cotton | 80m/50g | 016 - light blue
Regular price €4,90 EURRegular priceUnit price €98,00/kg€4,90 EURSale price €4,90 EUR -
ggh Tavira | 100% cotton | 80m/50g | 012 - Black
Regular price €4,90 EURRegular priceUnit price €98,00/kg€4,90 EURSale price €4,90 EUR -
Rebecca Knitting Magazine No. 92
Regular price €7,90 EURRegular price€7,90 EURSale price €7,90 EUR -
ggh Maxima Box | 300g Set (6x50g) – 076 – Arctic Blue
Regular price €39,90 EURRegular priceUnit price €133,00/kg€44,90 EURSale price €39,90 EURSold out -
ggh Maxima | Merino wool | 110m/50g | 067 - Angora rabbit
Regular price €4,50 EURRegular priceUnit price €90,00/kg€7,90 EURSale price €4,50 EURSold out -
ggh Husky Box | 300g Set (6x50g) – 002 – Anthracite
Regular price €34,90 EURRegular priceUnit price €116,33/kg€37,20 EURSale price €34,90 EURSale -
ggh Maxima | Merino wool | 110m/50g | 001 - Wool white
Regular price €4,50 EURRegular priceUnit price €90,00/kg€7,90 EURSale price €4,50 EURSale -
GGH Lacy | Merino wool with silk | 25g - 170m | 022 - Turquoise
Regular price €5,50 EURRegular priceUnit price €220,00/kg€5,50 EURSale price €5,50 EUR -
GGH Lacy | Merino wool with silk | 25g - 170m | 025 - Petrol
Regular price €5,50 EURRegular priceUnit price €220,00/kg€5,50 EURSale price €5,50 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 436 - Ivory
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EURSold out -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 433 - Rose Gold
Regular price €3,25 EURRegular price€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 432 - Tiffany
Regular price €3,25 EURRegular price€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 383 - Cinnamon
Regular price €3,25 EURRegular price€3,25 EURSale price €3,25 EURSold out














