Collection: Popular wool for knitting or crocheting
Our best-selling knitting wools impress with their quality, sustainability, and wide color range – ideal for all your creative projects. Here's an overview of the highlights:
What makes our popular knitting and crochet wool special?
- First-class quality: Our best-selling knitting wools are characterized by excellent workmanship and durability.
- Diverse color selection: From soft natural tones to bold, modern colors – perfectly coordinated with current trends and classic designs.
- Sustainability: Many bestsellers are manufactured under environmentally friendly conditions and offer a sustainable alternative to synthetic fibers.
- Versatility: Whether for sweaters, scarves, blankets, or other handcraft projects, these wools meet the highest standards of softness, elasticity, and thermal insulation.
Popular varieties:
- Virgin wool: Fresh, unprocessed wool, ideal for sensitive skin and traditional handicrafts.
- Merino wool: Known for its exceptional fineness and softness, ideal for fashionable and comfortable garments.
- Special blends: Innovative combinations that combine functionality and design – perfect for modern DIY projects.
-
Fortissima Sock Reinforcement Yarn 40m/5g | Color 1005 - TURQUOISE
Regular price €1,35 EURRegular priceUnit price €270,00/kg€1,35 EURSale price €1,35 EUR -
Fortissima Sock Reinforcement Yarn 40m/5g | Color 1002 - BLACK
Regular price €1,35 EURRegular priceUnit price €270,00/kg€1,35 EURSale price €1,35 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Colour 2488 - TURQUOISE
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Colour 2484 - FARMER
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Colour 2451 - LAGOON
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Color 2445 - STONE
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Colour 2439 - CLOUD
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Colour 2401 - DAISY
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Merino 160 EXP | 160m/50g | 275 - lemon
Regular price €6,75 EURRegular priceUnit price €135,00/kg€6,75 EURSale price €6,75 EUR -
Merino 85 EXP | 85m/50g | 68 - JEANS
Regular price €6,75 EURRegular priceUnit price €135,00/kg€6,75 EURSale price €6,75 EUR -
Merino 85 EXP | 85m/50g | 66 - beige.
Regular price €6,75 EURRegular priceUnit price €135,00/kg€6,75 EURSale price €6,75 EUR -
Merino 160 EXP | 160m/50g | 267 - terracotta
Regular price €6,75 EURRegular priceUnit price €135,00/kg€6,75 EURSale price €6,75 EUR -
Merino 160 EXP | 160m/50g | 256 - lollipop
Regular price €6,75 EURRegular priceUnit price €135,00/kg€6,75 EURSale price €6,75 EUR -
Merino 160 EXP | 160m/50g | 237 - beige.
Regular price €6,75 EURRegular priceUnit price €135,00/kg€6,75 EURSale price €6,75 EUR -
Merino 160 EXP | 160m/50g | 234 - anthracite
Regular price €6,75 EURRegular priceUnit price €135,00/kg€6,75 EURSale price €6,75 EUR -
Merino 160 EXP | 160m/50g | 222 - azure
Regular price €6,75 EURRegular priceUnit price €135,00/kg€6,75 EURSale price €6,75 EUR -
Merino 160 EXP | 160m/50g | 210 - natural
Regular price €6,75 EURRegular priceUnit price €135,00/kg€6,75 EURSale price €6,75 EUR -
Merino 105 EXP | 105m/50g | 311 - pink
Regular price €6,75 EURRegular priceUnit price €135,00/kg€6,75 EURSale price €6,75 EUR -
Merino 105 EXP | 105m/50g | 310 - natural
Regular price €6,75 EURRegular priceUnit price €135,00/kg€6,75 EURSale price €6,75 EUR -
Step 6 Color Exp | 410M - 150G | 743 - Turquoise colorful
Regular price €14,95 EURRegular priceUnit price €99,67/kg€14,95 EURSale price €14,95 EUR -
Step 6 Color Exp | 410M - 150G | 742 - Green-Colorful
Regular price €14,95 EURRegular priceUnit price €99,67/kg€14,95 EURSale price €14,95 EUR -
Step 6 Color Exp | 410M - 150G | 734 - petrol blue
Regular price €14,95 EURRegular priceUnit price €99,67/kg€14,95 EURSale price €14,95 EUR -
Step 6 Color Exp | 410M - 150G | 713 - Golden Pheasant
Regular price €14,95 EURRegular priceUnit price €99,67/kg€14,95 EURSale price €14,95 EUR -
Step 6 Color Exp | 410M - 150G | 628 - Liscannor
Regular price €14,95 EURRegular priceUnit price €99,67/kg€14,95 EURSale price €14,95 EUR -
Austermann Merino 120 | Merino wool 120m/50g | Colour 163 - topaz
Regular price €6,25 EURRegular priceUnit price €125,00/kg€6,25 EURSale price €6,25 EUR -
ggh Lacy | Merino Wool with Silk | 25g - 150m | 005 - Glacier Green
Regular price €5,50 EURRegular priceUnit price €220,00/kg€5,50 EURSale price €5,50 EUR -
ggh Samson | 113 - Sky Blue
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €170,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
ggh Samson | 109 - Bottle Green
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €170,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
BAMBOU COTTON 100G | Color 17 - POOL
Regular price €5,49 EURRegular priceUnit price €54,90/kg€5,49 EURSale price €5,49 EUR -
BAMBOU COTTON 100G | Color 16 - SEA GREEN
Regular price €5,49 EURRegular priceUnit price €54,90/kg€5,49 EURSale price €5,49 EUR -
BAMBOU COTTON 100G | Color 12 - GRASS
Regular price €5,49 EURRegular priceUnit price €54,90/kg€5,49 EURSale price €5,49 EUR -
ggh Lacy | Set of 4 x 25g (total 100g) - 024 - Mauve
Regular price €17,90 EURRegular priceUnit price €89,50/kg€22,00 EURSale price €17,90 EURSale














