Collection: Popular wool for knitting or crocheting
Our best-selling knitting wools impress with their quality, sustainability, and wide color range – ideal for all your creative projects. Here's an overview of the highlights:
What makes our popular knitting and crochet wool special?
- First-class quality: Our best-selling knitting wools are characterized by excellent workmanship and durability.
- Diverse color selection: From soft natural tones to bold, modern colors – perfectly coordinated with current trends and classic designs.
- Sustainability: Many bestsellers are manufactured under environmentally friendly conditions and offer a sustainable alternative to synthetic fibers.
- Versatility: Whether for sweaters, scarves, blankets, or other handcraft projects, these wools meet the highest standards of softness, elasticity, and thermal insulation.
Popular varieties:
- Virgin wool: Fresh, unprocessed wool, ideal for sensitive skin and traditional handicrafts.
- Merino wool: Known for its exceptional fineness and softness, ideal for fashionable and comfortable garments.
- Special blends: Innovative combinations that combine functionality and design – perfect for modern DIY projects.
-
ggh Lacy | Set of 4 x 25g (total 100g) - 015 - Pastel Pink
Regular price €17,90 EURRegular priceUnit price €89,50/kg€22,00 EURSale price €17,90 EURSale -
ggh Lacy | Set of 4 x 25g (total 100g) - 011 - Cardinal Red
Regular price €17,90 EURRegular priceUnit price €89,50/kg€22,00 EURSale price €17,90 EURSale -
ggh Lacy | Set of 4 x 25g (total 100g) - 010 - Black
Regular price €17,90 EURRegular priceUnit price €89,50/kg€22,00 EURSale price €17,90 EURSale -
ggh Maxima Box | 300g Set (6x50g) – 067 – Angora Rabbit
Regular price €39,90 EURRegular priceUnit price €133,00/kg€44,90 EURSale price €39,90 EURSold out -
Rebecca Knitting Magazine No. 96
Regular price €7,90 EURRegular price€7,90 EURSale price €7,90 EUR -
NEW MURANO 100G | Color 06 - SEA
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €99,50/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
LEMON 50G | Color 192 - GOLD
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
LIME 50G | Color 170 - SKIN
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
LIME 50G | Color 144 - ANTHRACITE
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
LIME 50G | Color 139 - BLUE
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
LIME 50G | Color 129 - MOCHA
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
LIME 50G | Color 69 - FJORD
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
LEMON 50G | Color 36 - ROULETTE
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
LIME 50G | Color 24 - BLACK
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
HIT 50G | Color 221 - NEON CYCLAM
Regular price €1,75 EURRegular priceUnit price €35,00/kg€1,75 EURSale price €1,75 EUR -
HIT 50G | Color 43 - Raspberry
Regular price €1,75 EURRegular priceUnit price €35,00/kg€1,75 EURSale price €1,75 EUR -
HIT 50G | Color 33 - NEON GREEN
Regular price €1,75 EURRegular priceUnit price €35,00/kg€1,75 EURSale price €1,75 EUR -
FILZI 50g | Color 48 - AQUA
Regular price €3,75 EURRegular priceUnit price €75,00/kg€3,75 EURSale price €3,75 EUR -
FILZI 50g | Color 47 - MANDARINE
Regular price €3,75 EURRegular priceUnit price €75,00/kg€3,75 EURSale price €3,75 EUR -
FILZI 50g | Color 46 - CYCLAM
Regular price €3,75 EURRegular priceUnit price €75,00/kg€3,75 EURSale price €3,75 EUR -
FILZI 50g | Color 43 - POISON
Regular price €3,75 EURRegular priceUnit price €75,00/kg€3,75 EURSale price €3,75 EUR -
FILZI 50g | Color 37 - COFFEE MIXED
Regular price €3,75 EURRegular priceUnit price €75,00/kg€3,75 EURSale price €3,75 EUR -
FILZI 50g | Color 33 - GRASS
Regular price €3,75 EURRegular priceUnit price €75,00/kg€3,75 EURSale price €3,75 EUR -
FILZI 50g | Color 21 - ROYAL
Regular price €3,75 EURRegular priceUnit price €75,00/kg€3,75 EURSale price €3,75 EUR -
FILZI 50g | Color 10 - NATURAL
Regular price €3,75 EURRegular priceUnit price €75,00/kg€3,75 EURSale price €3,75 EUR -
FILZI 50g | Color 08 - BORDEAUX
Regular price €3,75 EURRegular priceUnit price €75,00/kg€3,75 EURSale price €3,75 EUR -
CHENILLE Wool | 100g | Color 08 - LIGHT BLUE
Regular price €5,50 EURRegular priceUnit price €55,00/kg€5,50 EURSale price €5,50 EUR -
CHENILLE Wool | 100g | Color 05 - Rose
Regular price €5,50 EURRegular priceUnit price €55,00/kg€5,50 EURSale price €5,50 EUR -
CHENILLE Wool | 100g | Color 04 - Orange
Regular price €5,50 EURRegular priceUnit price €55,00/kg€5,50 EURSale price €5,50 EUR -
Opal Hundertwasser II | 4-ply sock yarn 100g | Color 2100
Regular price €10,50 EURRegular priceUnit price €105,00/kg€10,50 EURSale price €10,50 EUR -
Opal Hundertwasser I | 4-ply sock yarn 100g | Color 1436
Regular price €10,50 EURRegular priceUnit price €105,00/kg€10,50 EURSale price €10,50 EUR -
Wooly Shine | 125M - 50G | 02 - Cognac
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR




