Collection: Popular wool for knitting or crocheting
Our best-selling knitting wools impress with their quality, sustainability, and wide color range – ideal for all your creative projects. Here's an overview of the highlights:
What makes our popular knitting and crochet wool special?
- First-class quality: Our best-selling knitting wools are characterized by excellent workmanship and durability.
- Diverse color selection: From soft natural tones to bold, modern colors – perfectly coordinated with current trends and classic designs.
- Sustainability: Many bestsellers are manufactured under environmentally friendly conditions and offer a sustainable alternative to synthetic fibers.
- Versatility: Whether for sweaters, scarves, blankets, or other handcraft projects, these wools meet the highest standards of softness, elasticity, and thermal insulation.
Popular varieties:
- Virgin wool: Fresh, unprocessed wool, ideal for sensitive skin and traditional handicrafts.
- Merino wool: Known for its exceptional fineness and softness, ideal for fashionable and comfortable garments.
- Special blends: Innovative combinations that combine functionality and design – perfect for modern DIY projects.
-
Svea | 200M - 50G | 05 - Pink
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €199,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Svea | 200M - 50G | 02 - Beige
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €199,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Gots Step Merino 6 Exp Color | 400M - 150G | 112 - Crocus
Regular price €25,95 EURRegular priceUnit price €173,00/kg€25,95 EURSale price €25,95 EUR -
Gots Step Merino 6 Exp Color | 400M - 150G | 107 - Turquoise
Regular price €25,95 EURRegular priceUnit price €173,00/kg€25,95 EURSale price €25,95 EUR -
Gots Step Merino 6 Exp Color | 400M - 150G | 104 - Dahlia
Regular price €25,95 EURRegular priceUnit price €173,00/kg€25,95 EURSale price €25,95 EUR -
Gots Step Merino 6 Exp Color | 400M - 150G | 103 - Sun
Regular price €25,95 EURRegular priceUnit price €173,00/kg€25,95 EURSale price €25,95 EUR -
Gots Step Merino 4 Exp Color | 400M - 100G | 03 - Sun
Regular price €17,95 EURRegular priceUnit price €179,50/kg€17,95 EURSale price €17,95 EUR -
Gots Step Merino 4 Exp Color | 400M - 100G | 02 - Brown
Regular price €17,95 EURRegular priceUnit price €179,50/kg€17,95 EURSale price €17,95 EUR -
Step 4 Color Exp | 420M - 100G | 297 - Shannon
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €99,50/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Step 4 Color Exp | 420M - 100G | 295 - Drogheda
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €99,50/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Step 4 Color Exp | 420M - 100G | 256 - Red Plum
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €99,50/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Step 4 Color Exp | 420M - 100G | 219 - Ennis
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €99,50/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Step 4 Color Exp | 420M - 100G | 133 - Purple Easy
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €99,50/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Step 4 Color Exp | 420M - 100G | 132 - Violet Easy
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €99,50/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Step 4 Color Exp | 420M - 100G | 46 - North Cape
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €99,50/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1037 - Gray mottled
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €89,50/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1027 - Rosé
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €89,50/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1022 - Lilac
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €89,50/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1016 - Pink
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €89,50/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1000 - nature
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €89,50/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Step 6 Color Exp | 410M - 150G | 786 - Ashes
Regular price €14,95 EURRegular priceUnit price €99,67/kg€14,95 EURSale price €14,95 EUR -
Step 6 Color Exp | 410M - 150G | 739 - Petrol
Regular price €14,95 EURRegular priceUnit price €99,67/kg€14,95 EURSale price €14,95 EUR -
Step 6 Color Exp | 410M - 150G | 738 - Navy
Regular price €14,95 EURRegular priceUnit price €99,67/kg€14,95 EURSale price €14,95 EUR -
Step 6 Classic Exp | 410M - 150G | 6036 - Mocha mottled
Regular price €13,95 EURRegular priceUnit price €93,00/kg€13,95 EURSale price €13,95 EUR -
Playa Organic Cotton | 120M - 50G | 01 - Sorbet
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €199,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Merino Cotton Color | 230M - 50G | 102 - Gerberas
Regular price €7,45 EURRegular priceUnit price €149,00/kg€7,45 EURSale price €7,45 EUR -
Merino Cotton | 230M - 50G | 27 - Light blue
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Merino Cotton | 230M - 50G | 23 - fir
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Merino Cotton | 230M - 50G | 22 - Indigo
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Merino Cotton | 230M - 50G | 19 - Cocoa
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Merino Cotton | 230M - 50G | 11 - Nutmeg
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Merino Cotton | 230M - 50G | 03 - Red
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR














