Collection: Popular wool for knitting or crocheting
Our best-selling knitting wools impress with their quality, sustainability, and wide color range – ideal for all your creative projects. Here's an overview of the highlights:
What makes our popular knitting and crochet wool special?
- First-class quality: Our best-selling knitting wools are characterized by excellent workmanship and durability.
- Diverse color selection: From soft natural tones to bold, modern colors – perfectly coordinated with current trends and classic designs.
- Sustainability: Many bestsellers are manufactured under environmentally friendly conditions and offer a sustainable alternative to synthetic fibers.
- Versatility: Whether for sweaters, scarves, blankets, or other handcraft projects, these wools meet the highest standards of softness, elasticity, and thermal insulation.
Popular varieties:
- Virgin wool: Fresh, unprocessed wool, ideal for sensitive skin and traditional handicrafts.
- Merino wool: Known for its exceptional fineness and softness, ideal for fashionable and comfortable garments.
- Special blends: Innovative combinations that combine functionality and design – perfect for modern DIY projects.
-
Austermann Merino 120 | Merino wool 120m/50g | Colour 169 - camel
Regular price €6,25 EURRegular priceUnit price €125,00/kg€6,25 EURSale price €6,25 EUR -
Austermann Merino 120 | Merino wool 120m/50g | Colour 132 - royal
Regular price €6,25 EURRegular priceUnit price €125,00/kg€6,25 EURSale price €6,25 EUR -
Austermann Merino 120 | Merino wool 120m/50g | Colour 128 - light grey melange
Regular price €6,25 EURRegular priceUnit price €125,00/kg€6,25 EURSale price €6,25 EUR -
Austermann Merino 120 | Merino wool 120m/50g | Colour 102 - black
Regular price €6,25 EURRegular priceUnit price €125,00/kg€6,25 EURSale price €6,25 EUR -
Magic Silk Color | 200M - 50G | 114 - Emerald
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €179,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Magic Silk Color | 200M - 50G | 113 - Sapphire
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €179,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Magic Silk Color | 200M - 50G | 112 - Opal
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €179,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Magic Silk Color | 200M - 50G | 105 - pebbles
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €179,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Kid Silk | 225M - 25G | 49 - Dark green
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €358,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Kid Silk | 225M - 25G | 40 - Emerald
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €358,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Kid Silk | 225M - 25G | 32 - Chestnuts
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €358,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Kid Silk | 225M - 25G | 17 - blackberry
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €358,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Fantasy Colors | 1000M - 250G | 05 - Lagoon
Regular price €24,95 EURRegular priceUnit price €99,80/kg€24,95 EURSale price €24,95 EUR -
Fantasy Colors | 1000M - 250G | 04 - Ocean
Regular price €24,95 EURRegular priceUnit price €99,80/kg€24,95 EURSale price €24,95 EUR -
Coleen Linen | 120M - 50G | 08 - Sage
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €159,00/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Cashmere Cloud | 180M - 25G | 15 - slate
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €398,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Cashmere Cloud | 180M - 25G | 08 - Cherry
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €398,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Cashmere Cloud | 180M - 25G | 05 - Ice blue
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €398,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Cashmere Cloud | 180M - 25G | 03 - Melon
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €398,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Briana Alpaca Cotton | 165M - 50G | 01 - Yellow
Regular price €10,95 EURRegular priceUnit price €219,00/kg€11,95 EURSale price €10,95 EURSale -
Gots Biola | 112 M - 50 G | 06 - Beige Mottled
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €179,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Gots Biola | 112M - 50G | 01 - Off white
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €179,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Organic Cotton Color | 180M - 50G | 116 - Turquoise
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Organic Cotton Color | 180M - 50G | 108 - Pearl
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Gots Organic Cotton Uni | 180M - 50G | 25 - fjord
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Gots Organic Cotton Uni | 180M - 50G | 10 - Nature
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Gots Organic Cotton Uni | 180M - 50G | 06 - Taupe
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Gots Bio Cotton Uni | 180 M - 50 G | 05 - Linen
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Organic Cotton Uni | 180 M - 50 G | 02 - Black
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Alpaca Silk | 210M - 25G | 02 - Rose Quartz
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €199,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Alpaca Cotton | 165M - 50G | 04 - Gray
Regular price €11,95 EURRegular priceUnit price €239,00/kg€11,95 EURSale price €11,95 EUR -
Alpaca Cotton | 165 M - 50 G | 02 - Hazelnut
Regular price €11,95 EURRegular priceUnit price €239,00/kg€11,95 EURSale price €11,95 EUR


