Collection: Popular wool for knitting or crocheting
Our best-selling knitting wools impress with their quality, sustainability, and wide color range – ideal for all your creative projects. Here's an overview of the highlights:
What makes our popular knitting and crochet wool special?
- First-class quality: Our best-selling knitting wools are characterized by excellent workmanship and durability.
- Diverse color selection: From soft natural tones to bold, modern colors – perfectly coordinated with current trends and classic designs.
- Sustainability: Many bestsellers are manufactured under environmentally friendly conditions and offer a sustainable alternative to synthetic fibers.
- Versatility: Whether for sweaters, scarves, blankets, or other handcraft projects, these wools meet the highest standards of softness, elasticity, and thermal insulation.
Popular varieties:
- Virgin wool: Fresh, unprocessed wool, ideal for sensitive skin and traditional handicrafts.
- Merino wool: Known for its exceptional fineness and softness, ideal for fashionable and comfortable garments.
- Special blends: Innovative combinations that combine functionality and design – perfect for modern DIY projects.
-
ggh Kid | Mohair wool | 250m/25g | 143 - Beige
Regular price €11,90 EURRegular priceUnit price €476,00/kg€11,90 EURSale price €11,90 EUR -
ggh Baby Alpaca Color | 100% Baby Alpaca Wool | 100m/50g | 039 - Pink
Regular price €12,90 EURRegular priceUnit price €258,00/kg€12,90 EURSale price €12,90 EURSold out -
ggh Baby Alpaca Color | 100% Baby Alpaca Wool | 100m/50g | 032 - Deep Blue Green
Regular price €12,90 EURRegular priceUnit price €258,00/kg€12,90 EURSale price €12,90 EURSold out -
ggh Baby Alpaca Color | 100% Baby Alpaca Wool | 100m/50g | 018 - Marine
Regular price €12,90 EURRegular priceUnit price €258,00/kg€12,90 EURSale price €12,90 EUR -
ggh Baby Alpaca Color | 100% Baby Alpaca Wool | 100m/50g | 012 - Burnt Rust Red
Regular price €12,90 EURRegular priceUnit price €258,00/kg€12,90 EURSale price €12,90 EUR -
ggh Tavira | 100% cotton | 80m/50g | 046 - powder pink
Regular price €4,90 EURRegular priceUnit price €98,00/kg€4,90 EURSale price €4,90 EUR -
ggh Tavira | 100% cotton | 80m/50g | 041 - light grey
Regular price €4,90 EURRegular priceUnit price €98,00/kg€4,90 EURSale price €4,90 EUR -
ggh Tavira | 100% cotton | 80m/50g | 037 - Soft Indigo
Regular price €4,90 EURRegular priceUnit price €98,00/kg€4,90 EURSale price €4,90 EUR -
ggh Tavira | 100% cotton | 80m/50g | 015 - Aqua
Regular price €4,90 EURRegular priceUnit price €98,00/kg€4,90 EURSale price €4,90 EUR -
ggh Tavira | 100% cotton | 80m/50g | 013 - Navy
Regular price €4,90 EURRegular priceUnit price €98,00/kg€4,90 EURSale price €4,90 EUR -
ggh Tavira | 100% cotton | 80m/50g | 006 - Red
Regular price €4,90 EURRegular priceUnit price €98,00/kg€4,90 EURSale price €4,90 EURSold out -
ggh Maxima | Merino wool | 110m/50g | 060 - Oxblood
Regular price €4,50 EURRegular priceUnit price €90,00/kg€7,90 EURSale price €4,50 EURSale -
ggh Maxima | Merino wool | 110m/50g | 065 - Beryl green
Regular price €4,50 EURRegular priceUnit price €90,00/kg€7,90 EURSale price €4,50 EURSale -
ggh Sportlife | Virgin wool | 80m/50g | 001 - Black
Regular price €6,50 EURRegular priceUnit price €130,00/kg€6,50 EURSale price €6,50 EURSold out -
ggh Maxima | Merino wool | 110m/50g | 070 - Dark purple
Regular price €4,50 EURRegular priceUnit price €90,00/kg€7,90 EURSale price €4,50 EURSale -
ggh Sportlife | Virgin wool | 80m/50g | 052 - Light grey
Regular price €3,00 EURRegular priceUnit price €60,00/kg€6,50 EURSale price €3,00 EURSale -
ggh Sportlife | Virgin wool | 80m/50g | 012 - Deep blue-green
Regular price €3,00 EURRegular priceUnit price €60,00/kg€6,50 EURSale price €3,00 EURSale -
ggh Merino Soft | Merino wool | 170m/50g | 032 - White
Regular price €7,90 EURRegular priceUnit price €158,00/kg€7,90 EURSale price €7,90 EUR -
ggh Sportlife | Virgin wool | 80m/50g | 026 - duck blue
Regular price €3,00 EURRegular priceUnit price €60,00/kg€6,50 EURSale price €3,00 EURSold out -
ggh Sportlife | Virgin wool | 80m/50g | 027 - Sapphire blue
Regular price €3,00 EURRegular priceUnit price €60,00/kg€6,50 EURSale price €3,00 EURSale -
ggh Merino Soft | Merino wool | 170m/50g | 112 - Magenta
Regular price €7,90 EURRegular priceUnit price €158,00/kg€7,90 EURSale price €7,90 EUR -
ggh Maxima Box | 300g Set (6x50g) – 065 – Beryl Green
Regular price €39,90 EURRegular priceUnit price €133,00/kg€44,90 EURSale price €39,90 EURSale -
ggh Maxima Box | 300g Set (6x50g) – 078 – Powder Pink
Regular price €39,90 EURRegular priceUnit price €133,00/kg€44,90 EURSale price €39,90 EURSale -
ggh Husky Box | 300g Set (6x50g) – 003 – Light Grey
Regular price €34,90 EURRegular priceUnit price €116,33/kg€37,20 EURSale price €34,90 EURSale -
ggh Samson | Merino wool | 85m/50g | 007 - Bamboo yellow
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €170,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
ggh Samson | Merino wool | 85m/50g | 015 - Chili red
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €170,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
ggh Samson | Merino wool | 85m/50g | 030 - White
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €170,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
ggh Maxima | Merino wool | 110m/50g | 081 - grey beige
Regular price €7,90 EURRegular priceUnit price €158,00/kg€7,90 EURSale price €7,90 EUR -
ggh Maxima | Merino wool | 110m/50g | 011 - Deep blue-green
Regular price €4,50 EURRegular priceUnit price €90,00/kg€7,90 EURSale price €4,50 EURSale -
ggh Samson | Merino wool | 85m/50g | 067 - mustard
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €170,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
GGH Lacy | Merino wool with silk | 25g - 170m | 016 - Amethyst
Regular price €5,50 EURRegular priceUnit price €220,00/kg€5,50 EURSale price €5,50 EURSold out -
GGH Lacy | Merino wool with silk | 25g - 170m | 026 - Autumn orange
Regular price €5,50 EURRegular priceUnit price €220,00/kg€5,50 EURSale price €5,50 EUR






























