Collection: Popular wool for knitting or crocheting
Our best-selling knitting wools impress with their quality, sustainability, and wide color range – ideal for all your creative projects. Here's an overview of the highlights:
What makes our popular knitting and crochet wool special?
- First-class quality: Our best-selling knitting wools are characterized by excellent workmanship and durability.
- Diverse color selection: From soft natural tones to bold, modern colors – perfectly coordinated with current trends and classic designs.
- Sustainability: Many bestsellers are manufactured under environmentally friendly conditions and offer a sustainable alternative to synthetic fibers.
- Versatility: Whether for sweaters, scarves, blankets, or other handcraft projects, these wools meet the highest standards of softness, elasticity, and thermal insulation.
Popular varieties:
- Virgin wool: Fresh, unprocessed wool, ideal for sensitive skin and traditional handicrafts.
- Merino wool: Known for its exceptional fineness and softness, ideal for fashionable and comfortable garments.
- Special blends: Innovative combinations that combine functionality and design – perfect for modern DIY projects.
-
Fortissima 6-ply colorful sock yarn 150g | Color 165 - ASPHALT
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 6-ply colorful sock wool 150g | Color 164 - DEEP SEA
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 6-ply Colorful Sock Yarn 150g | Color 163 - BORDEAUX-MULTI
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 6-ply Colorful Sock Yarn 150g | Color 161 - PETROL-BUNT
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 6-ply Colorful Sock Yarn 150g | Color 159 - GREY-MIXED
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2101 - LIGHT BLUE
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €79,50/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Fortissima 4-ply solid sock yarn 100g | Color 2100 - DOVE
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €79,50/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2099 - BLUE
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €79,50/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Fortissima 4-ply solid sock yarn 100g | Color 2098 - RED
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €79,50/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Fortissima 4-ply solid sock yarn 100g | Color 2091 - HUNT
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €79,50/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2071 - BROWN MARLED
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €79,50/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Fortissima 4-ply solid sock yarn 100g | Color 2024 - WHITE
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €79,50/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Fortissima 4-ply Uni Sock Yarn 100g | Color 2012 - FUCHSIA
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €79,50/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2011 - RUBY
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €79,50/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Fortissima 4-ply solid sock yarn 100g | Color 2007 - MAIZE
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €79,50/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Fortissima Sock-Accompanying Yarn 40m/5g | Color 1091 - HUNTING
Regular price €1,35 EURRegular priceUnit price €270,00/kg€1,35 EURSale price €1,35 EUR -
Fortissima Sock Yarn Companion Thread 40m/5g | Color 1083 - FASHION
Regular price €1,35 EURRegular priceUnit price €270,00/kg€1,35 EURSale price €1,35 EUR -
Fortissima Sock Reinforcement Yarn 40m/5g | Color 1070 - MOKKA-MELIERT
Regular price €1,35 EURRegular priceUnit price €270,00/kg€1,35 EURSale price €1,35 EUR -
Fortissima Sock Yarn Companion Thread 40m/5g | Color 1012 - FUCHSIA
Regular price €1,35 EURRegular priceUnit price €270,00/kg€1,35 EURSale price €1,35 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Color 2501 - TERRAZZO
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Color 2499 - PLUM
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Colour 2498 - MANGO
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Colour 2497 - KIWI
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Colour 2496 - SPORT
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Colour 2495 - GRASS
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Color 2494 - GREY
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Colour 2492 - CLUB
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Colour 2491 - COUNTRY
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Colour 2489 - ATOLL
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Colour 2481 - ELDERFLOWER
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Colour 2434 - SAPPORO
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Color 2432 - IZU
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR
















