Collection: Popular wool for knitting or crocheting
Our best-selling knitting wools impress with their quality, sustainability, and wide color range – ideal for all your creative projects. Here's an overview of the highlights:
What makes our popular knitting and crochet wool special?
- First-class quality: Our best-selling knitting wools are characterized by excellent workmanship and durability.
- Diverse color selection: From soft natural tones to bold, modern colors – perfectly coordinated with current trends and classic designs.
- Sustainability: Many bestsellers are manufactured under environmentally friendly conditions and offer a sustainable alternative to synthetic fibers.
- Versatility: Whether for sweaters, scarves, blankets, or other handcraft projects, these wools meet the highest standards of softness, elasticity, and thermal insulation.
Popular varieties:
- Virgin wool: Fresh, unprocessed wool, ideal for sensitive skin and traditional handicrafts.
- Merino wool: Known for its exceptional fineness and softness, ideal for fashionable and comfortable garments.
- Special blends: Innovative combinations that combine functionality and design – perfect for modern DIY projects.
-
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 437 - Sun-kissed
Regular price €3,25 EURRegular price€3,25 EURSale price €3,25 EURSold out -
Catania | Cotton | 125m/50g | Colour 422 - Lavender
Regular price €3,25 EURRegular price€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 414 - Camouflage
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 411 - Mango
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 403 - Vanilla
Regular price €3,25 EURRegular price€3,25 EURSale price €3,25 EURSold out -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 401 - Apricot
Regular price €3,25 EURRegular price€3,25 EURSale price €3,25 EURSold out -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 388 - Terracotta
Regular price €3,25 EURRegular price€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 257 - Bast
Regular price €3,25 EURRegular price€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 249 - Gold
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 248 - Linen
Regular price €3,25 EURRegular price€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 247 - Wolke
Regular price €3,25 EURRegular price€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 222 - Orchid
Regular price €3,25 EURRegular price€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 208 - Sun
Regular price €3,25 EURRegular price€3,25 EURSale price €3,25 EURSold out -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 205 - Apfel
Regular price €3,25 EURRegular price€3,25 EURSale price €3,25 EURSold out -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 128 - Fuchsia
Regular price €3,25 EURRegular price€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 113 - Violet
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 110 - Black
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 106 - White
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
GGH Lacy | Merino Wool with Silk | 25g - 150m | 017 - Coral Red
Regular price €5,50 EURRegular priceUnit price €220,00/kg€5,50 EURSale price €5,50 EUR -
Linen Love | Linen & Cotton | 05 - Lagoon
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €179,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Fortissima 8-ply Colorful Sock Yarn 150g | Color 803 - FORELLE
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 8-ply sock yarn 150g | Color 8091 - JAGD
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 8-ply Sock Yarn 150g | Color 8055 - GRAY MARL
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 8-ply Sock Yarn 150g | Color 8048 - NATURAL
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 6-ply Colorful Sock Yarn 150g | Color 231 - COBALT
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 111 - DAHLIE
Regular price €10,95 EURRegular priceUnit price €109,50/kg€10,95 EURSale price €10,95 EUR -
Fortissima 4-ply Merino Sock Wool 100g | Color 104 - BERRY
Regular price €10,95 EURRegular priceUnit price €109,50/kg€10,95 EURSale price €10,95 EUR -
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 03 - CHERRY
Regular price €10,95 EURRegular priceUnit price €109,50/kg€10,95 EURSale price €10,95 EUR -
Fortissima 4-ply Merino Sock Wool 100g | Color 01 - BEIGE
Regular price €10,95 EURRegular priceUnit price €109,50/kg€10,95 EURSale price €10,95 EUR -
Fortissima 6-ply colorful sock wool 150g | Color 202 - ERIKA
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 6-ply Colorful Sock Yarn 150g | Color 200 - DRAGONFLY
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 6-ply colorful sock yarn 150g | Color 168 - EXPEDITION
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR










