Collection: Popular wool for knitting or crocheting
Our best-selling knitting wools impress with their quality, sustainability, and wide color range – ideal for all your creative projects. Here's an overview of the highlights:
What makes our popular knitting and crochet wool special?
- First-class quality: Our best-selling knitting wools are characterized by excellent workmanship and durability.
- Diverse color selection: From soft natural tones to bold, modern colors – perfectly coordinated with current trends and classic designs.
- Sustainability: Many bestsellers are manufactured under environmentally friendly conditions and offer a sustainable alternative to synthetic fibers.
- Versatility: Whether for sweaters, scarves, blankets, or other handcraft projects, these wools meet the highest standards of softness, elasticity, and thermal insulation.
Popular varieties:
- Virgin wool: Fresh, unprocessed wool, ideal for sensitive skin and traditional handicrafts.
- Merino wool: Known for its exceptional fineness and softness, ideal for fashionable and comfortable garments.
- Special blends: Innovative combinations that combine functionality and design – perfect for modern DIY projects.
-
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 263 - Soft Apricot
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 245 - Anise
Regular price €3,25 EURRegular price€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 105 - Natural
Regular price €3,25 EURRegular price€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
Linen Love | Linen & Cotton | 02 - Sun
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €179,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Linen Love | Linen & Cotton | 01 - Sand
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €179,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Fortissima 8-ply Colorful Sock Yarn 150g | Color 807 - EVENING GLOW
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 8-ply sock yarn 150g | Color 8074 - WOOD-MELANGE
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 6-ply colorful sock wool 150g | Color 472 - AMETHYST
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 4-ply Merino Sock Wool 100g | Color 107 - STONE
Regular price €10,95 EURRegular priceUnit price €109,50/kg€10,95 EURSale price €10,95 EUR -
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 07 - JAGD
Regular price €10,95 EURRegular priceUnit price €109,50/kg€10,95 EURSale price €10,95 EUR -
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 04 - NIGHT BLUE
Regular price €10,95 EURRegular priceUnit price €109,50/kg€10,95 EURSale price €10,95 EUR -
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 02 - BLACK
Regular price €10,95 EURRegular priceUnit price €109,50/kg€10,95 EURSale price €10,95 EUR -
Fortissima 6-ply colorful sock yarn 150g | Color 167 - JUNGLE
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 6-ply colorful sock wool 150g | Color 162 - BROWN-MULTI
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2073 - SAND-MELANGE
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €79,50/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2072 - CAMEL HEATHER
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €79,50/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2070 - MOKKA MELANGE
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €79,50/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2058 - FLANNEL-MARLED
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €79,50/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2057 - MEDIUM GREY MELANGE
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €79,50/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2055 - GREY HEATHER
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €79,50/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Fortissima 4-ply solid sock yarn 100g | Color 2048 - NATURAL
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €79,50/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2037 - POLAR HEATHERED
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €79,50/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2003 - CHERRY
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €79,50/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Fortissima Sock Reinforcement Yarn 40m/5g | Color 1095 - LILA
Regular price €1,35 EURRegular priceUnit price €270,00/kg€1,35 EURSale price €1,35 EUR -
Fortissima Sock Yarn Companion Thread 40m/5g | Color 1074 - WOOD HEATHERED
Regular price €1,35 EURRegular priceUnit price €270,00/kg€1,35 EURSale price €1,35 EUR -
Fortissima Sock Yarn Companion Thread 40m/5g | Color 1072 - CAMEL HEATHER
Regular price €1,35 EURRegular priceUnit price €270,00/kg€1,35 EURSale price €1,35 EUR -
Fortissima Sock Reinforcement Yarn 40m/5g | Color 1057 - MEDIUM GREY MELANGE
Regular price €1,35 EURRegular priceUnit price €270,00/kg€1,35 EURSale price €1,35 EUR -
Fortissima Sock Yarn Companion Thread 40m/5g | Color 1040 - NIGHT BLUE
Regular price €1,35 EURRegular priceUnit price €270,00/kg€1,35 EURSale price €1,35 EUR -
Fortissima Sock Yarn Companion Thread 40m/5g | Color 1028 - MOUSE
Regular price €1,35 EURRegular priceUnit price €270,00/kg€1,35 EURSale price €1,35 EUR -
Fortissima Sock Yarn Companion Thread 40m/5g | Color 1024 - BRILLIANT WHITE
Regular price €1,35 EURRegular priceUnit price €270,00/kg€1,35 EURSale price €1,35 EUR -
Fortissima Sock Reinforcement Yarn 40m/5g | Color 1011 - RUBY
Regular price €1,35 EURRegular priceUnit price €270,00/kg€1,35 EURSale price €1,35 EUR -
Fortissima Sock Yarn Companion Thread 40m/5g | Color 1008 - MANGO
Regular price €1,35 EURRegular priceUnit price €270,00/kg€1,35 EURSale price €1,35 EURSold out








