Collection: Popular wool for knitting or crocheting
Our best-selling knitting wools impress with their quality, sustainability, and wide color range – ideal for all your creative projects. Here's an overview of the highlights:
What makes our popular knitting and crochet wool special?
- First-class quality: Our best-selling knitting wools are characterized by excellent workmanship and durability.
- Diverse color selection: From soft natural tones to bold, modern colors – perfectly coordinated with current trends and classic designs.
- Sustainability: Many bestsellers are manufactured under environmentally friendly conditions and offer a sustainable alternative to synthetic fibers.
- Versatility: Whether for sweaters, scarves, blankets, or other handcraft projects, these wools meet the highest standards of softness, elasticity, and thermal insulation.
Popular varieties:
- Virgin wool: Fresh, unprocessed wool, ideal for sensitive skin and traditional handicrafts.
- Merino wool: Known for its exceptional fineness and softness, ideal for fashionable and comfortable garments.
- Special blends: Innovative combinations that combine functionality and design – perfect for modern DIY projects.
-
Fortissima 6-ply colorful sock yarn 150g | Color 232 - GREEN
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 106 - LAUB
Regular price €10,95 EURRegular priceUnit price €109,50/kg€10,95 EURSale price €10,95 EUR -
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 103 - EMBER
Regular price €10,95 EURRegular priceUnit price €109,50/kg€10,95 EURSale price €10,95 EUR -
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 102 - AUTUMN
Regular price €10,95 EURRegular priceUnit price €109,50/kg€10,95 EURSale price €10,95 EUR -
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 09 - MOKKA
Regular price €10,95 EURRegular priceUnit price €109,50/kg€10,95 EURSale price €10,95 EUR -
Fortissima 6-ply Colorful Sock Yarn 150g | Color 201 - IRIS
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2092 - DARK GREEN
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €79,50/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2074 - WOOD-MELANGE
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €79,50/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2062 - STONE-MOULINÉ
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €79,50/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2056 - LIGHT GREY HEATHER
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €79,50/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2039 - MARINE VARIEGATED
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €79,50/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2002 - BLACK
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €79,50/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Fortissima Sock Yarn Companion Thread 40m/5g | Color 1058 - FLANNEL HEATHERED
Regular price €1,35 EURRegular priceUnit price €270,00/kg€1,35 EURSale price €1,35 EUR -
Fortissima Sock Yarn Companion Thread 40m/5g | Color 1039 - MARINE-MELANGE
Regular price €1,35 EURRegular priceUnit price €270,00/kg€1,35 EURSale price €1,35 EUR -
Fortissima Sock Yarn Companion Thread 40m/5g | Color 1033 - JEANS-MELIERT
Regular price €1,35 EURRegular priceUnit price €270,00/kg€1,35 EURSale price €1,35 EUR -
Fortissima Sock Yarn Companion Thread 40m/5g | Color 1003 - CHERRY
Regular price €1,35 EURRegular priceUnit price €270,00/kg€1,35 EURSale price €1,35 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Colour 2487 - RAINBOW
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Merino 85 EXP | 85m/50g | 16 - navy
Regular price €6,75 EURRegular priceUnit price €135,00/kg€6,75 EURSale price €6,75 EUR -
Merino 160 EXP | 160m/50g | 213 - chicks
Regular price €6,75 EURRegular priceUnit price €135,00/kg€6,75 EURSale price €6,75 EUR -
Merino 105 EXP | 105m/50g | 325 - burgundy
Regular price €6,75 EURRegular priceUnit price €135,00/kg€6,75 EURSale price €6,75 EUR -
Merino 105 EXP | 105m/50g | 301 - white
Regular price €6,75 EURRegular priceUnit price €135,00/kg€6,75 EURSale price €6,75 EUR -
Step 6 Color Exp | 410M - 150G | 682 - Loch Ness
Regular price €14,95 EURRegular priceUnit price €99,67/kg€14,95 EURSale price €14,95 EUR -
Sold outRebecca Knitting Magazine No. 97
Regular price €7,90 EURRegular price€7,90 EURSale price €7,90 EURSold out -
Austermann Merino 120 | Merino wool 120m/50g | Colour 176 - smoke
Regular price €6,25 EURRegular priceUnit price €125,00/kg€6,25 EURSale price €6,25 EUR -
Austermann Merino 120 | Merino wool 120m/50g | Colour 171 - old rose
Regular price €6,25 EURRegular priceUnit price €125,00/kg€6,25 EURSale price €6,25 EUR -
ggh Samson | 119 - Neon Pink
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €170,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
BAMBOU COTTON 100G | Color 18 - LIGHT BLUE
Regular price €5,49 EURRegular priceUnit price €54,90/kg€5,49 EURSale price €5,49 EUR -
BAMBOU COTTON 100G | Color 07 - PINK
Regular price €5,49 EURRegular priceUnit price €54,90/kg€5,49 EURSale price €5,49 EUR -
BAMBOU COTTON 100G | Color 06 - TAUPE
Regular price €5,49 EURRegular priceUnit price €54,90/kg€5,49 EURSale price €5,49 EUR -
Sale -
ggh Lacy | Set of 4 x 25g (total 100g) - 017 - Coral Red
Regular price €17,90 EURRegular priceUnit price €89,50/kg€22,00 EURSale price €17,90 EURSale -
ggh Lacy | Set of 4 x 25g (total 100g) - 006 - Apple Green
Regular price €17,90 EURRegular priceUnit price €89,50/kg€22,00 EURSale price €17,90 EURSale










