Collection: Popular wool for knitting or crocheting
Our best-selling knitting wools impress with their quality, sustainability, and wide color range – ideal for all your creative projects. Here's an overview of the highlights:
What makes our popular knitting and crochet wool special?
- First-class quality: Our best-selling knitting wools are characterized by excellent workmanship and durability.
- Diverse color selection: From soft natural tones to bold, modern colors – perfectly coordinated with current trends and classic designs.
- Sustainability: Many bestsellers are manufactured under environmentally friendly conditions and offer a sustainable alternative to synthetic fibers.
- Versatility: Whether for sweaters, scarves, blankets, or other handcraft projects, these wools meet the highest standards of softness, elasticity, and thermal insulation.
Popular varieties:
- Virgin wool: Fresh, unprocessed wool, ideal for sensitive skin and traditional handicrafts.
- Merino wool: Known for its exceptional fineness and softness, ideal for fashionable and comfortable garments.
- Special blends: Innovative combinations that combine functionality and design – perfect for modern DIY projects.
-
Kid Silk | 225M - 25G | 23 - Hemp
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €358,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Kid Silk | 225M - 25G | 18 - silver
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €358,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Kid Silk | 225M - 25G | 04 - Navy
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €358,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Cashmere Cloud | 180M - 25G | 13 - Rosewood
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €398,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Cashmere Cloud | 180M - 25G | 01 - Nature
Regular price €8,96 EURRegular priceUnit price €358,40/kg€9,95 EURSale price €8,96 EURSale -
ggh Linova | 100% cotton | 100m/50g | 045 - Grey blue
Regular price €4,50 EURRegular priceUnit price €90,00/kg€5,50 EURSale price €4,50 EURSale -
ggh Tavira | 100% cotton | 80m/50g | 023 - Khaki
Regular price €4,90 EURRegular priceUnit price €98,00/kg€4,90 EURSale price €4,90 EUR -
ggh Husky Box | 300g Set (6x50g) – 004 – Wool White
Regular price €34,90 EURRegular priceUnit price €116,33/kg€37,20 EURSale price €34,90 EURSold out -
GGH Lacy | Merino wool with silk | 25g - 170m | 006 - Apple green
Regular price €5,50 EURRegular priceUnit price €220,00/kg€5,50 EURSale price €5,50 EUR -
GGH Lacy | Merino wool with silk | 25g - 170m | 007 - Olive green
Regular price €5,50 EURRegular priceUnit price €220,00/kg€5,50 EURSale price €5,50 EUR -
GGH Lacy | Merino wool with silk | 25g - 170m | 012 - Cyclamen
Regular price €5,50 EURRegular priceUnit price €220,00/kg€5,50 EURSale price €5,50 EUR -
GGH Lacy | Merino wool with silk | 25g - 170m | 018 - Brown
Regular price €5,50 EURRegular priceUnit price €220,00/kg€5,50 EURSale price €5,50 EUR -
Fortissima 8-ply Colorful Sock Yarn 150g | Color 810 - RAINBOW
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 6-ply colorful sock wool 150g | Color 471 - LAPIS LAZULI
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 101 - DENIM
Regular price €10,95 EURRegular priceUnit price €109,50/kg€10,95 EURSale price €10,95 EUR -
Fortissima 6-ply Colorful Sock Yarn 150g | Color 199 - RAINBOW
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2040 - NIGHT BLUE
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €79,50/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Colour 2504 - MINERAL
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Colour 2410 - JEANS
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Colour 2408 - MARINE
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Step 6 Color Exp | 410M - 150G | 741 - Blue-colorful
Regular price €14,95 EURRegular priceUnit price €99,67/kg€14,95 EURSale price €14,95 EUR -
Step 6 Color Exp | 410M - 150G | 731 - Burgundy
Regular price €14,95 EURRegular priceUnit price €99,67/kg€14,95 EURSale price €14,95 EUR -
Step 6 Color Exp | 410M - 150G | 624 - Ferbane
Regular price €14,95 EURRegular priceUnit price €99,67/kg€14,95 EURSale price €14,95 EUR -
Rebecca Knitting Magazine No. 99
Regular price €7,90 EURRegular price€7,90 EURSale price €7,90 EUR -
Rebecca Knitting Magazine No. 98
Regular price €7,90 EURRegular price€7,90 EURSale price €7,90 EUR -
Austermann Merino 120 | Merino wool 120m/50g | Colour 168 - gold
Regular price €6,25 EURRegular priceUnit price €125,00/kg€6,25 EURSale price €6,25 EUR -
addi Unicorn Crochet Hook (16cm)
Regular price From €17,25 EURRegular price€0,00 EURSale price From €17,25 EURaddi Unicorn Crochet Hook (16cm)
Regular price From €17,25 EURRegular price€0,00 EURSale price From €17,25 EURaddi Unicorn Crochet Hook (16cm)
Regular price From €17,25 EURRegular price€0,00 EURSale price From €17,25 EUR -
ggh Samson | 121 - Neon Yellow
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €170,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
BAMBOU COTTON 100G | Color 14 - ROYAL
Regular price €5,49 EURRegular priceUnit price €54,90/kg€5,49 EURSale price €5,49 EUR -
BAMBOU COTTON 100G | Color 08 - RED
Regular price €5,49 EURRegular priceUnit price €54,90/kg€5,49 EURSale price €5,49 EUR -
ggh Lacy | Set of 4 x 25g (total 100g) - 025 - Petrol
Regular price €17,90 EURRegular priceUnit price €89,50/kg€22,00 EURSale price €17,90 EURSale -
NEW MURANO 100G | Color 10 - HIGHLANDS
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €99,50/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR




















