Collection: Popular wool for knitting or crocheting
Our best-selling knitting wools impress with their quality, sustainability, and wide color range – ideal for all your creative projects. Here's an overview of the highlights:
What makes our popular knitting and crochet wool special?
- First-class quality: Our best-selling knitting wools are characterized by excellent workmanship and durability.
- Diverse color selection: From soft natural tones to bold, modern colors – perfectly coordinated with current trends and classic designs.
- Sustainability: Many bestsellers are manufactured under environmentally friendly conditions and offer a sustainable alternative to synthetic fibers.
- Versatility: Whether for sweaters, scarves, blankets, or other handcraft projects, these wools meet the highest standards of softness, elasticity, and thermal insulation.
Popular varieties:
- Virgin wool: Fresh, unprocessed wool, ideal for sensitive skin and traditional handicrafts.
- Merino wool: Known for its exceptional fineness and softness, ideal for fashionable and comfortable garments.
- Special blends: Innovative combinations that combine functionality and design – perfect for modern DIY projects.
-
NEW MURANO 100G | Color 09 - ROSEWOOD
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €99,50/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
LEMON 50G | Color 188 - BORDEAUX
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
LEMON 50G | Color 78 - RUBY
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
HIT 50G | Color 244 - PETROL
Regular price €1,75 EURRegular priceUnit price €35,00/kg€1,75 EURSale price €1,75 EUR -
HIT 50G | Color 234 - ECRU
Regular price €1,75 EURRegular priceUnit price €35,00/kg€1,75 EURSale price €1,75 EUR -
HIT 50G | Color 224 - LILAC
Regular price €1,75 EURRegular priceUnit price €35,00/kg€1,75 EURSale price €1,75 EUR -
HIT 50G | Color 36 - NEON PINK
Regular price €1,75 EURRegular priceUnit price €35,00/kg€1,75 EURSale price €1,75 EUR -
HIT 50G | Color 34 - NEON YELLOW
Regular price €1,75 EURRegular priceUnit price €35,00/kg€1,75 EURSale price €1,75 EUR -
CHENILLE Wool | 100g | Color 15 - Black
Regular price €5,50 EURRegular priceUnit price €55,00/kg€5,50 EURSale price €5,50 EUR -
ggh Maxima Box | 300g Set (6x50g) – 028 – Anthracite
Regular price €39,90 EURRegular priceUnit price €133,00/kg€44,90 EURSale price €39,90 EURSale -
Svea | 200M - 50G | 07 - Heaven
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €199,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Svea | 200 M - 50G | 06 - Lilac
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €199,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Step 4 Color Exp | 420M - 100G | 359 - Turquoise
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €99,50/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Step 4 Color Exp | 420M - 100G | 89 - Pacific Masculine
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €99,50/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Step 6 Classic Exp | 410M - 150G | 6035 - Sand-mottled
Regular price €13,95 EURRegular priceUnit price €93,00/kg€13,95 EURSale price €13,95 EUR -
Austermann Merino 120 | Merino wool 120m/50g | Colour 167 - terracotta
Regular price €6,25 EURRegular priceUnit price €125,00/kg€6,25 EURSale price €6,25 EUR -
Austermann Merino 120 | Merino wool 120m/50g | Colour 101 - white
Regular price €6,25 EURRegular priceUnit price €125,00/kg€6,25 EURSale price €6,25 EUR -
Magic Silk Color | 200M - 50G | 102 - gold
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €179,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Kid Silk | 225 M - 25 G | 47 - Lilac
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €358,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Kid Silk | 225M - 25G | 26 - Curry
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €358,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Kid Silk | 225M - 25G | 15 - Taupe
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €358,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Kid Silk | 225M - 25G | 09 - Lagoon
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €318,00/kg€8,95 EURSale price €7,95 EURSale -
Kid Silk | 225M - 25G | 02 - Black
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €358,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Cashmere Cloud | 180M - 25G | 09 - Cinnamon
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €398,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Cashmere Cloud | 180M - 25G | 04 - Mauve
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €398,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Briana Alpaca Cotton | 165M - 50G | 05 - Blackberry
Regular price €10,95 EURRegular priceUnit price €219,00/kg€11,95 EURSale price €10,95 EURSale -
Organic Cotton Color | 180M - 50G | 110 - Sapphire
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Organic Cotton Color | 180M - 50G | 107 - Freesia
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Organic Cotton Color | 180M - 50G | 104 - Provence
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
ggh Baby Alpaca natural | 100% Baby Alpaca wool | 100m/50g | 005 - Cocoa brown
Regular price €12,90 EURRegular priceUnit price €258,00/kg€12,90 EURSale price €12,90 EUR -
ggh Tavira | 100% cotton | 80m/50g | 021 - Sand
Regular price €4,90 EURRegular priceUnit price €98,00/kg€4,90 EURSale price €4,90 EUR -
ggh Tavira | 100% cotton | 80m/50g | 010 - cream white
Regular price €4,90 EURRegular priceUnit price €98,00/kg€4,90 EURSale price €4,90 EUR









