Collection: Popular wool for knitting or crocheting
Our best-selling knitting wools impress with their quality, sustainability, and wide color range – ideal for all your creative projects. Here's an overview of the highlights:
What makes our popular knitting and crochet wool special?
- First-class quality: Our best-selling knitting wools are characterized by excellent workmanship and durability.
- Diverse color selection: From soft natural tones to bold, modern colors – perfectly coordinated with current trends and classic designs.
- Sustainability: Many bestsellers are manufactured under environmentally friendly conditions and offer a sustainable alternative to synthetic fibers.
- Versatility: Whether for sweaters, scarves, blankets, or other handcraft projects, these wools meet the highest standards of softness, elasticity, and thermal insulation.
Popular varieties:
- Virgin wool: Fresh, unprocessed wool, ideal for sensitive skin and traditional handicrafts.
- Merino wool: Known for its exceptional fineness and softness, ideal for fashionable and comfortable garments.
- Special blends: Innovative combinations that combine functionality and design – perfect for modern DIY projects.
-
Organic Cotton Color | 180M - 50G | 103 - pool
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
GGH Lacy | Merino wool with silk | 25g - 170m | 013 - Dark blue
Regular price €5,50 EURRegular priceUnit price €220,00/kg€5,50 EURSale price €5,50 EUR -
GGH Lacy | Merino wool with silk | 25g - 170m | 027 - Mars Red
Regular price €5,50 EURRegular priceUnit price €220,00/kg€5,50 EURSale price €5,50 EUR -
Fortissima Sock Yarn Companion Thread 40m/5g | Color 1099 - Blue
Regular price €1,35 EURRegular priceUnit price €270,00/kg€1,35 EURSale price €1,35 EUR -
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 110 - AGATE
Regular price €10,95 EURRegular priceUnit price €109,50/kg€10,95 EURSale price €10,95 EUR -
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 105 - LAGOON
Regular price €10,95 EURRegular priceUnit price €109,50/kg€10,95 EURSale price €10,95 EUR -
Fortissima Sock Yarn Companion Thread 40m/5g | Color 1073 - SAND-MELIERT
Regular price €1,35 EURRegular priceUnit price €270,00/kg€1,35 EURSale price €1,35 EUR -
Fortissima Sock Yarn Companion Thread 40m/5g | Color 1048 - NATURAL
Regular price €1,35 EURRegular priceUnit price €270,00/kg€1,35 EURSale price €1,35 EUR -
Fortissima Sock Yarn Companion Thread 40m/5g | Color 1006 - GRASS
Regular price €1,35 EURRegular priceUnit price €270,00/kg€1,35 EURSale price €1,35 EUR -
Step 6 Color Exp | 410M - 150G | 732 - Violet
Regular price €14,95 EURRegular priceUnit price €99,67/kg€14,95 EURSale price €14,95 EUR -
Step 6 Color Exp | 410M - 150G | 716 - mountain meadow
Regular price €14,95 EURRegular priceUnit price €99,67/kg€14,95 EURSale price €14,95 EUR -
Step 6 Color Exp | 410M - 150G | 679 - Inverness
Regular price €14,95 EURRegular priceUnit price €99,67/kg€14,95 EURSale price €14,95 EUR -
LYKKE Crochet Hook Driftwood
Regular price From €5,99 EURRegular price€5,99 EURSale price From €5,99 EURLYKKE Crochet Hook Driftwood
Regular price From €5,99 EURRegular price€5,99 EURSale price From €5,99 EURLYKKE Crochet Hook Driftwood
Regular price From €5,99 EURRegular price€5,99 EURSale price From €5,99 EUR -
BAMBOU COTTON 100G | Color 04 - MARINE
Regular price €5,49 EURRegular priceUnit price €54,90/kg€5,49 EURSale price €5,49 EUR -
ggh Lacy | Set of 4 x 25g (total 100g) - 019 - Beige
Regular price €17,90 EURRegular priceUnit price €89,50/kg€22,00 EURSale price €17,90 EURSale -
Rebecca Knitting Magazine No. 95
Regular price €7,90 EURRegular price€7,90 EURSale price €7,90 EUR -
HIT 50G | Color 247 - BROWN TWEED
Regular price €1,75 EURRegular priceUnit price €35,00/kg€1,75 EURSale price €1,75 EUR -
HIT 50G | Color 245 - SKIN
Regular price €1,75 EURRegular priceUnit price €35,00/kg€1,75 EURSale price €1,75 EUR -
HIT 50G | Color 237 - PURPLE
Regular price €1,75 EURRegular priceUnit price €35,00/kg€1,75 EURSale price €1,75 EUR -
CHENILLE Wool | 100g | Color 01 - White
Regular price €5,50 EURRegular priceUnit price €55,00/kg€5,50 EURSale price €5,50 EUR -
Opal Hundertwasser III | 4-ply sock yarn 100g | Color 3204
Regular price €10,50 EURRegular priceUnit price €105,00/kg€10,50 EURSale price €10,50 EUR -
ggh Lacy | Set of 4 x 25g (total 100g) - 009 - Green-grey
Regular price €17,90 EURRegular priceUnit price €89,50/kg€22,00 EURSale price €17,90 EURSale -
Step 4 Color Exp | 420M - 100G | 341 - Bergen
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €99,50/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Step 4 Color Exp | 420M - 100G | 43 - Taiga
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €99,50/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Step 6 Color Exp | 410M - 150G | 605 - wild berry
Regular price €14,95 EURRegular priceUnit price €99,67/kg€14,95 EURSale price €14,95 EUR -
Sequins | 185 M - 25 G | 04 - Silver
Regular price €4,45 EURRegular priceUnit price €178,00/kg€4,45 EURSale price €4,45 EUR -
Sequins | 185 M - 25 G | 02 - Anthracite
Regular price €4,45 EURRegular priceUnit price €178,00/kg€4,45 EURSale price €4,45 EUR -
Sequins | 185 M - 25 G | 01 - Platinum
Regular price €4,45 EURRegular priceUnit price €178,00/kg€4,45 EURSale price €4,45 EUR -
Merino Cotton | 230M - 50G | 01 - Nature
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Kid Silk | 225M - 25G | 50 - cognac
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €358,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Kid Silk | 225M - 25G | 42 - melon
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €358,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Kid Silk | 225M - 25G | 28 - Absinthe
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €358,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR













