Collection: Popular wool for knitting or crocheting
Our best-selling knitting wools impress with their quality, sustainability, and wide color range – ideal for all your creative projects. Here's an overview of the highlights:
What makes our popular knitting and crochet wool special?
- First-class quality: Our best-selling knitting wools are characterized by excellent workmanship and durability.
- Diverse color selection: From soft natural tones to bold, modern colors – perfectly coordinated with current trends and classic designs.
- Sustainability: Many bestsellers are manufactured under environmentally friendly conditions and offer a sustainable alternative to synthetic fibers.
- Versatility: Whether for sweaters, scarves, blankets, or other handcraft projects, these wools meet the highest standards of softness, elasticity, and thermal insulation.
Popular varieties:
- Virgin wool: Fresh, unprocessed wool, ideal for sensitive skin and traditional handicrafts.
- Merino wool: Known for its exceptional fineness and softness, ideal for fashionable and comfortable garments.
- Special blends: Innovative combinations that combine functionality and design – perfect for modern DIY projects.
-
CHENILLE Wool | 100g | Color 10 - Petrol
Regular price €5,50 EURRegular priceUnit price €55,00/kg€5,50 EURSale price €5,50 EUR -
ggh Maxima Box | 300g Set (6x50g) – 009 – Green Slate
Regular price €39,90 EURRegular priceUnit price €133,00/kg€44,90 EURSale price €39,90 EURSale -
Wooly Shine | 125M - 50G | 05 - Ruby
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Sold outSvea | 200M - 50G | 08 - Jade
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €199,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EURSold out -
Svea | 200M - 50G | 04 - Orange
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €199,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Svea | 200M - 50G | 03 - Primrose
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €199,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Gots Step Merino 6 Exp Color | 400M - 150G | 108 - Emerald
Regular price €25,95 EURRegular priceUnit price €173,00/kg€25,95 EURSale price €25,95 EUR -
Gots Step Merino 4 Exp Color | 400M - 100G | 15 - jeans
Regular price €17,95 EURRegular priceUnit price €179,50/kg€17,95 EURSale price €17,95 EUR -
Gots Step Merino 4 Exp Color | 400M - 100G | 14 - berry
Regular price €17,95 EURRegular priceUnit price €179,50/kg€17,95 EURSale price €17,95 EUR -
Gots Step Merino 4 Exp Color | 400M - 100G | 12 - Crocus
Regular price €17,95 EURRegular priceUnit price €179,50/kg€17,95 EURSale price €17,95 EUR -
Gots Step Merino 4 Exp Color | 400M - 100G | 07 - Turquoise
Regular price €17,95 EURRegular priceUnit price €179,50/kg€17,95 EURSale price €17,95 EUR -
Gots Step Merino 4 Exp Uni | 400M - 100G | 1004 - Curacao
Regular price €17,95 EURRegular priceUnit price €179,50/kg€17,95 EURSale price €17,95 EUR -
Gots Step Merino 4 Exp Uni | 400M - 100G | 1002 - Gray Melange
Regular price €17,95 EURRegular priceUnit price €179,50/kg€17,95 EURSale price €17,95 EUR -
Gots Step Merino 4 Exp Uni | 400M - 100G | 1000 - nature
Regular price €17,95 EURRegular priceUnit price €179,50/kg€17,95 EURSale price €17,95 EUR -
Step 4 Color Exp | 420M - 100G | 360 - Azure
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €99,50/kg€9,95 EURSale price €9,95 EURSold out -
Step 4 Color Exp | 410M - 100G | 340 - Trondheim
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €99,50/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Step 4 Color Exp | 420M - 100G | 265 - Olive-colored
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €99,50/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Step 4 Color Exp | 420M - 100G | 259 - Sun Pink
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €99,50/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Step 4 Color Exp | 420M - 100G | 88 - Nautilus Masculine
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €99,50/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1038 - Anthracite mottled
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €89,50/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1035 - Sand mottled
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €89,50/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1021 - blackberry
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €89,50/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1018 - Turquoise
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €89,50/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1013 - Black
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €89,50/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1010 - Night blue
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €89,50/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1004 - Red
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €89,50/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1003 - moss
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €89,50/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Step 6 Color Exp | 410M - 150G | 788 - Olive
Regular price €14,95 EURRegular priceUnit price €99,67/kg€14,95 EURSale price €14,95 EUR -
Step 6 Color Exp | 410M - 150G | 736 - Mocha
Regular price €14,95 EURRegular priceUnit price €99,67/kg€14,95 EURSale price €14,95 EUR -
Step 6 Color Exp | 410M - 150G | 620 - Iris
Regular price €14,95 EURRegular priceUnit price €99,67/kg€14,95 EURSale price €14,95 EUR -
Step 6 Classic Exp | 410M - 150G | 6037 - Gray
Regular price €13,95 EURRegular priceUnit price €93,00/kg€13,95 EURSale price €13,95 EUR -
Step 6 Classic Exp | 410M - 150G | 6013 - Black
Regular price €13,95 EURRegular priceUnit price €93,00/kg€13,95 EURSale price €13,95 EUR












