Collection: Popular wool for knitting or crocheting
Our best-selling knitting wools impress with their quality, sustainability, and wide color range – ideal for all your creative projects. Here's an overview of the highlights:
What makes our popular knitting and crochet wool special?
- First-class quality: Our best-selling knitting wools are characterized by excellent workmanship and durability.
- Diverse color selection: From soft natural tones to bold, modern colors – perfectly coordinated with current trends and classic designs.
- Sustainability: Many bestsellers are manufactured under environmentally friendly conditions and offer a sustainable alternative to synthetic fibers.
- Versatility: Whether for sweaters, scarves, blankets, or other handcraft projects, these wools meet the highest standards of softness, elasticity, and thermal insulation.
Popular varieties:
- Virgin wool: Fresh, unprocessed wool, ideal for sensitive skin and traditional handicrafts.
- Merino wool: Known for its exceptional fineness and softness, ideal for fashionable and comfortable garments.
- Special blends: Innovative combinations that combine functionality and design – perfect for modern DIY projects.
-
Step 6 Classic Exp | 410M - 150G | 6009 - Jeans
Regular price €13,95 EURRegular priceUnit price €93,00/kg€13,95 EURSale price €13,95 EUR -
Step 6 Classic Exp | 410M - 150G | 6000 - nature
Regular price €13,95 EURRegular priceUnit price €93,00/kg€13,95 EURSale price €13,95 EUR -
Merino Cotton Color | 230M - 50G | 106 - apple
Regular price €7,45 EURRegular priceUnit price €149,00/kg€7,45 EURSale price €7,45 EUR -
Merino Cotton Color | 230M - 50G | 104 - Heaven
Regular price €7,45 EURRegular priceUnit price €149,00/kg€7,45 EURSale price €7,45 EUR -
Merino Cotton Color | 230M - 50G | 101 - Orchid
Regular price €7,45 EURRegular priceUnit price €149,00/kg€7,45 EURSale price €7,45 EUR -
Merino Cotton | 230M - 50G | 26 - peppers
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Merino Cotton | 230M - 50G | 21 - eggplant
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Merino Cotton | 230M - 50G | 20 - berry
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Merino Cotton | 230 M - 50 G | 18 - Dark Grey
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Merino Cotton | 230M - 50G | 14 - Lagoon
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Merino Cotton | 230M - 50G | 13 - Turquoise
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Merino Cotton | 230M - 50G | 12 - Green
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Merino Cotton | 230M - 50G | 10 - sand
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Merino Cotton | 230M - 50G | 05 - Rose
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Austermann Merino 120 | Merino wool 120m/50g | Colour 173 - grass
Regular price €6,25 EURRegular priceUnit price €125,00/kg€6,25 EURSale price €6,25 EUR -
Austermann Merino 120 | Merino wool 120m/50g | Colour 166 - powder
Regular price €6,25 EURRegular priceUnit price €125,00/kg€6,25 EURSale price €6,25 EUR -
Austermann Merino 120 | Merino wool 120m/50g | Colour 165 - saffron
Regular price €6,25 EURRegular priceUnit price €125,00/kg€6,25 EURSale price €6,25 EUR -
Austermann Merino 120 | Merino wool 120m/50g | Colour 162 - curacao
Regular price €6,25 EURRegular priceUnit price €125,00/kg€6,25 EURSale price €6,25 EUR -
Austermann Merino 120 | Merino wool 120m/50g | Colour 155 - wine
Regular price €6,25 EURRegular priceUnit price €125,00/kg€6,25 EURSale price €6,25 EUR -
Austermann Merino 120 | Merino wool 120m/50g | Colour 123 - jeans
Regular price €6,25 EURRegular priceUnit price €125,00/kg€6,25 EURSale price €6,25 EUR -
Austermann Merino 120 | Merino wool 120m/50g | Colour 104 - navy
Regular price €6,25 EURRegular priceUnit price €125,00/kg€6,25 EURSale price €6,25 EUR -
Maxin Merino & Silk | 150M - 50G | 13 - Olive
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €199,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Maxin Merino & Silk | 150M - 50G | 12 - fir
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €199,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Maxin Merino & Silk | 150M - 50G | 09 - Berry
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €199,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Maxin Merino & Silk | 150M - 50G | 02 - Black
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €199,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Magic Silk Color | 200M - 50G | 111 - Ruby
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €179,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Magic Silk Color | 200M - 50G | 106 - Sage
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €179,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Magic Silk Color | 200M - 50G | 103 - Berry
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €179,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Magic Silk Uni | 200M - 50G | 10 - Rose
Regular price €8,45 EURRegular priceUnit price €169,00/kg€8,45 EURSale price €8,45 EUR -
Magic Silk Uni | 200M - 50G | 08 - Fjord
Regular price €8,45 EURRegular priceUnit price €169,00/kg€8,45 EURSale price €8,45 EURSold out -
Magic Silk Uni | 200M - 50G | 07 - Petrol
Regular price €8,45 EURRegular priceUnit price €169,00/kg€8,45 EURSale price €8,45 EUR -
Magic Silk Uni | 200M - 50G | 06 - Laurel
Regular price €8,45 EURRegular priceUnit price €169,00/kg€8,45 EURSale price €8,45 EURSold out