Collection: Popular wool for knitting or crocheting
Our best-selling knitting wools impress with their quality, sustainability, and wide color range – ideal for all your creative projects. Here's an overview of the highlights:
What makes our popular knitting and crochet wool special?
- First-class quality: Our best-selling knitting wools are characterized by excellent workmanship and durability.
- Diverse color selection: From soft natural tones to bold, modern colors – perfectly coordinated with current trends and classic designs.
- Sustainability: Many bestsellers are manufactured under environmentally friendly conditions and offer a sustainable alternative to synthetic fibers.
- Versatility: Whether for sweaters, scarves, blankets, or other handcraft projects, these wools meet the highest standards of softness, elasticity, and thermal insulation.
Popular varieties:
- Virgin wool: Fresh, unprocessed wool, ideal for sensitive skin and traditional handicrafts.
- Merino wool: Known for its exceptional fineness and softness, ideal for fashionable and comfortable garments.
- Special blends: Innovative combinations that combine functionality and design – perfect for modern DIY projects.
-
Kid Silk Degradee | 425M - 50G | 103 - Blue
Regular price €16,95 EURRegular priceUnit price €339,00/kg€16,95 EURSale price €16,95 EUR -
Kid Silk Degradee | 425M - 50G | 102 - Pink
Regular price €16,95 EURRegular priceUnit price €339,00/kg€16,95 EURSale price €16,95 EUR -
Kid Silk | 225M - 25G | 27 - Topaz
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €358,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Kid Silk | 225M - 25G | 25 - pumpkin
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €358,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Kid Silk | 225M - 25G | 22 - birch
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €358,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Kid Silk | 225M - 25G | 06 - Fuchsia
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €358,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Fantasy Colors | 1000M - 250G | 13 - Ultramarine
Regular price €24,95 EURRegular priceUnit price €99,80/kg€24,95 EURSale price €24,95 EUR -
Coleen Linen | 120M - 50G | 103 - atoll
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €159,00/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Coleen Linen | 120M - 50G | 102 - Tropic
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €159,00/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Cashmere Cloud | 180M - 25G | 11 - Turquoise
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €398,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Camel&Wool | 180M - 50G | 10 - Petrol
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €199,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Camel&Wool | 180M - 50G | 09 - Olive
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €199,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Camel&Wool | 180M - 50G | 07 - gold
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €199,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Briana Alpaca Cotton | 165M - 50G | 08 - Olive
Regular price €10,95 EURRegular priceUnit price €219,00/kg€11,95 EURSale price €10,95 EURSale -
Briana Alpaca Cotton | 165M - 50G | 03 - Red
Regular price €10,95 EURRegular priceUnit price €219,00/kg€11,95 EURSale price €10,95 EURSale -
Gots Biola | 112M - 50G | 09 - Gray mottled
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €179,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Gots Biola | 112M - 50G | 08 - Anthracite mottled
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €179,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Gots Biola | 112M - 50G | 07 - Brown mottled
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €179,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Gots Biola | 112M - 50G | 05 - sand mottled
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €179,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Gots Organic Cotton Uni | 180M - 50G | 22 - tangerine
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Gots Organic Cotton Uni | 180M - 50G | 14 - Rose
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Gots Organic Cotton Uni | 180M - 50G | 13 - Orange
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Gots Organic Cotton Uni | 180M - 50G | 08 - Mint
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Gots Organic Cotton Uni | 180M - 50G | 04 - Marine
Regular price €6,95 EURRegular priceUnit price €139,00/kg€6,95 EURSale price €6,95 EUR -
Alpaca Silk | 210M - 25G | 05 - Mint
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €199,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Alpaca Silk | 210M - 25G | 04 - Sea
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €199,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Alpaca Silk | 210M - 25G | 01 - Camels
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €199,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Alpaca Love | 60M - 50G | 01 - Dahlia
Regular price €14,95 EURRegular priceUnit price €299,00/kg€14,95 EURSale price €14,95 EUR -
Alpaca Cotton | 165 M - 50 G | 06 - Coffee
Regular price €11,95 EURRegular priceUnit price €239,00/kg€11,95 EURSale price €11,95 EUR -
Alpaca Cotton | 165M - 50G | 05 - Camels
Regular price €11,95 EURRegular priceUnit price €239,00/kg€11,95 EURSale price €11,95 EUR -
Alpaca Cotton | 165M - 50G | 03 - Silver
Regular price €10,95 EURRegular priceUnit price €219,00/kg€11,95 EURSale price €10,95 EURSale -
Akina | 135 M - 50 G | 04 - Night Blue
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €199,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR





