Collection: Popular wool for knitting or crocheting
Our best-selling knitting wools impress with their quality, sustainability, and wide color range – ideal for all your creative projects. Here's an overview of the highlights:
What makes our popular knitting and crochet wool special?
- First-class quality: Our best-selling knitting wools are characterized by excellent workmanship and durability.
- Diverse color selection: From soft natural tones to bold, modern colors – perfectly coordinated with current trends and classic designs.
- Sustainability: Many bestsellers are manufactured under environmentally friendly conditions and offer a sustainable alternative to synthetic fibers.
- Versatility: Whether for sweaters, scarves, blankets, or other handcraft projects, these wools meet the highest standards of softness, elasticity, and thermal insulation.
Popular varieties:
- Virgin wool: Fresh, unprocessed wool, ideal for sensitive skin and traditional handicrafts.
- Merino wool: Known for its exceptional fineness and softness, ideal for fashionable and comfortable garments.
- Special blends: Innovative combinations that combine functionality and design – perfect for modern DIY projects.
-
ggh Maxima Box | 300g Set (6x50g) – 060 – Oxblood
Regular price €39,90 EURRegular priceUnit price €133,00/kg€44,90 EURSale price €39,90 EURSale -
ggh Husky Box | 300g Set (6x50g) – 056 – Orchid
Regular price €34,90 EURRegular priceUnit price €116,33/kg€37,20 EURSale price €34,90 EURSale -
ggh Husky Box | 300g Set (6x50g) – 030 – Leather Brown
Regular price €34,90 EURRegular priceUnit price €116,33/kg€37,20 EURSale price €34,90 EURSold out -
ggh Husky Box | 300g Set (6x50g) – 042 – Ocean Blue
Regular price €34,90 EURRegular priceUnit price €116,33/kg€37,20 EURSale price €34,90 EURSale -
ggh Husky Box | 300g Set (6x50g) – 052 – Lilac pink
Regular price €34,90 EURRegular priceUnit price €116,33/kg€37,20 EURSale price €34,90 EURSale -
ggh Husky Box | 300g Set (6x50g) – 053 – Purple
Regular price €34,90 EURRegular priceUnit price €116,33/kg€37,20 EURSale price €34,90 EURSale -
ggh Husky Box | 300g Set (6x50g) – 025 – Deep Blue-Green
Regular price €34,90 EURRegular priceUnit price €116,33/kg€37,20 EURSale price €34,90 EURSale -
ggh Samson | Merino wool | 85m/50g | 009 - Moss
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €170,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
ggh Samson | Merino wool | 85m/50g | 012 - Indigo blue
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €170,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
ggh Husky Box | 300g Set (6x50g) – 001 – Black
Regular price €34,90 EURRegular priceUnit price €116,33/kg€37,20 EURSale price €34,90 EURSale -
ggh Husky Box | 300g Set (6x50g) – 013 – North Sea Green
Regular price €34,90 EURRegular priceUnit price €116,33/kg€37,20 EURSale price €34,90 EURSale -
ggh Sportlife | Virgin wool | 80m/50g | 048 - mustard yellow
Regular price €3,00 EURRegular priceUnit price €60,00/kg€6,50 EURSale price €3,00 EURSale -
ggh Sportlife Box | Set of 300g (6x50g) | 026 – Duck blue
Regular price €34,90 EURRegular priceUnit price €116,33/kg€39,00 EURSale price €34,90 EURSold out -
ggh Sportlife Box | Set of 300g (6x50g) | 031 – cranberry red
Regular price €34,90 EURRegular priceUnit price €116,33/kg€39,00 EURSale price €34,90 EURSale -
Digital Gift Voucher EASTER
Regular price From €25,00 EURRegular priceSale price From €25,00 EURDigital Gift Voucher EASTER
Regular price From €25,00 EURRegular priceSale price From €25,00 EURDigital Gift Voucher EASTER
Regular price From €25,00 EURRegular priceSale price From €25,00 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 445 - Neon Green
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 444 - Neon Pink
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 443 - Neon Orange
Regular price €3,25 EURRegular price€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 442 - Neon Yellow
Regular price €3,25 EURRegular price€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 439 - Persian Orange
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 438 - Deep Amber
Regular price €3,25 EURRegular price€3,25 EURSale price €3,25 EURSold out -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 435 - Smoke Grey
Regular price €3,25 EURRegular price€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 434 - Fog
Regular price €3,25 EURRegular price€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 431 - Curry
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 430 - Emerald
Regular price €3,25 EURRegular price€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 429 - Anthracite
Regular price €3,25 EURRegular price€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 427 - Scampi
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 426 - Fuchsia
Regular price €3,25 EURRegular price€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 425 - Burgundy
Regular price €3,25 EURRegular price€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 424 - Cherry
Regular price €3,25 EURRegular price€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 423 - Vintage
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
Catania | Cotton | 125m/50g | Color 421 - Denim
Regular price €3,25 EURRegular price€3,25 EURSale price €3,25 EUR













