Collection: Popular wool for knitting or crocheting
Our best-selling knitting wools impress with their quality, sustainability, and wide color range – ideal for all your creative projects. Here's an overview of the highlights:
What makes our popular knitting and crochet wool special?
- First-class quality: Our best-selling knitting wools are characterized by excellent workmanship and durability.
- Diverse color selection: From soft natural tones to bold, modern colors – perfectly coordinated with current trends and classic designs.
- Sustainability: Many bestsellers are manufactured under environmentally friendly conditions and offer a sustainable alternative to synthetic fibers.
- Versatility: Whether for sweaters, scarves, blankets, or other handcraft projects, these wools meet the highest standards of softness, elasticity, and thermal insulation.
Popular varieties:
- Virgin wool: Fresh, unprocessed wool, ideal for sensitive skin and traditional handicrafts.
- Merino wool: Known for its exceptional fineness and softness, ideal for fashionable and comfortable garments.
- Special blends: Innovative combinations that combine functionality and design – perfect for modern DIY projects.
-
LEMON 50G | Color 164 - INDIGO
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
LEMON 50G | Color 162 - PESTO
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
LEMON 50G | Color 150 - FIRE
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
LIME 50G | Color 145 - MAY GREEN
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
LEMON 50G | Color 113 - VITAMIN
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
LIME 50G | Color 108 - PINK
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
LEMON 50G | Color 99 - APPLE
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
LIME 50G | Color 84 - NUT
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
LIME 50G | Color 79 - COCONUT
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
LIME 50G | Color 73 - NATURAL
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
LIME 50G | Color 38 - PINK
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
LEMON 50G | Color 25 - SILVER
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
LEMON 50G | Color 21 - POLAR
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
LIME 50G | Color 15 - GRASS
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
LEMON 50G | Color 03 - RED
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
LEMON 50G | Color 02 - APRICOT
Regular price €3,25 EURRegular priceUnit price €65,00/kg€3,25 EURSale price €3,25 EUR -
HIT 50G | Color 04 - NAVY
Regular price €1,75 EURRegular priceUnit price €35,00/kg€1,75 EURSale price €1,75 EUR -
FILZI 50g | Color 49 - ELECTRIC BLUE
Regular price €3,75 EURRegular priceUnit price €75,00/kg€3,75 EURSale price €3,75 EUR -
FILZI 50g | Color 44 - TREE FROG
Regular price €3,75 EURRegular priceUnit price €75,00/kg€3,75 EURSale price €3,75 EUR -
FILZI 50g | Color 35 - BROWN-MOttled
Regular price €3,75 EURRegular priceUnit price €75,00/kg€3,75 EURSale price €3,75 EUR -
FILZI 50g | Color 31 - GREY-MOttled
Regular price €3,75 EURRegular priceUnit price €75,00/kg€3,75 EURSale price €3,75 EUR -
FILZI 50g | Color 30 - SILVER-MOttled
Regular price €3,75 EURRegular priceUnit price €75,00/kg€3,75 EURSale price €3,75 EUR -
FILZI 50g | Color 25 - FIR
Regular price €3,75 EURRegular priceUnit price €75,00/kg€3,75 EURSale price €3,75 EUR -
FILZI 50g | Color 24 - PINK
Regular price €3,75 EURRegular priceUnit price €75,00/kg€3,75 EURSale price €3,75 EUR -
FILZI 50g | Color 17 - AUBERGINE
Regular price €3,75 EURRegular priceUnit price €75,00/kg€3,75 EURSale price €3,75 EUR -
FILZI 50g | Color 13 - BIRCH
Regular price €3,75 EURRegular priceUnit price €75,00/kg€3,75 EURSale price €3,75 EUR -
FILZI 50g | Color 07 - ORANGE
Regular price €3,75 EURRegular priceUnit price €75,00/kg€3,75 EURSale price €3,75 EUR -
FILZI 50g | Color 06 - YELLOW
Regular price €3,75 EURRegular priceUnit price €75,00/kg€3,75 EURSale price €3,75 EUR -
FILZI 50g | Color 03 - RED
Regular price €3,75 EURRegular priceUnit price €75,00/kg€3,75 EURSale price €3,75 EUR -
FILZI 50g | Color 02 - BLACK
Regular price €3,75 EURRegular priceUnit price €75,00/kg€3,75 EURSale price €3,75 EUR -
CHENILLE Wool | 100g | Color 13 - Light Brown
Regular price €5,50 EURRegular priceUnit price €55,00/kg€5,50 EURSale price €5,50 EUR -
CHENILLE Wool | 100g | Color 12 - Green
Regular price €5,50 EURRegular priceUnit price €55,00/kg€5,50 EURSale price €5,50 EUR