Collection: Popular wool for knitting or crocheting
Our best-selling knitting wools impress with their quality, sustainability, and wide color range – ideal for all your creative projects. Here's an overview of the highlights:
What makes our popular knitting and crochet wool special?
- First-class quality: Our best-selling knitting wools are characterized by excellent workmanship and durability.
- Diverse color selection: From soft natural tones to bold, modern colors – perfectly coordinated with current trends and classic designs.
- Sustainability: Many bestsellers are manufactured under environmentally friendly conditions and offer a sustainable alternative to synthetic fibers.
- Versatility: Whether for sweaters, scarves, blankets, or other handcraft projects, these wools meet the highest standards of softness, elasticity, and thermal insulation.
Popular varieties:
- Virgin wool: Fresh, unprocessed wool, ideal for sensitive skin and traditional handicrafts.
- Merino wool: Known for its exceptional fineness and softness, ideal for fashionable and comfortable garments.
- Special blends: Innovative combinations that combine functionality and design – perfect for modern DIY projects.
-
Fortissima 8-ply Sock Yarn 150g | Color 8040 - NIGHT BLUE
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 8-ply sock yarn 150g | Color 8033 - JEANS
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 8-ply Sock Yarn 150g | Color 8002 - BLACK
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 6-ply colorful sock yarn 150g | Color 469 - ONYX
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 6-ply Colorful Sock Yarn 150g | Color 473 - GARNET
Regular price €12,95 EURRegular price€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 109 - JUNGLE
Regular price €10,95 EURRegular priceUnit price €109,50/kg€10,95 EURSale price €10,95 EUR -
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 108 - ISLAND
Regular price €10,95 EURRegular priceUnit price €109,50/kg€10,95 EURSale price €10,95 EUR -
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 08 - ANTHRACITE
Regular price €10,95 EURRegular priceUnit price €109,50/kg€10,95 EURSale price €10,95 EUR -
Fortissima 4-ply Merino Sock Wool 100g | Color 06 - GREY
Regular price €10,95 EURRegular priceUnit price €109,50/kg€10,95 EURSale price €10,95 EUR -
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 05 - JEANS
Regular price €10,95 EURRegular priceUnit price €109,50/kg€10,95 EURSale price €10,95 EUR -
Fortissima 6-ply colorful sock yarn 150g | Color 166 - RODEO
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 6-ply Colorful Sock Yarn 150g | Color 160 - BLUE-MIXED
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 4-ply solid sock yarn 100g | Color 2033 - JEANS-MELANGE
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €79,50/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2031 - POLAR-MOULINÉ
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €79,50/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2028 - MAUS
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €79,50/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Fortissima 4-ply solid sock wool 100g | Color 2006 - GRASS
Regular price €7,95 EURRegular priceUnit price €79,50/kg€7,95 EURSale price €7,95 EUR -
Fortissima Sock Yarn Companion Thread 40m/5g | Color 1001 - WOOL WHITE
Regular price €1,35 EURRegular priceUnit price €270,00/kg€1,35 EURSale price €1,35 EURSold out -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Colour 2503 - SLATE
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Colour 2502 - BARK
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Colour 2500 - RAUREIF
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Colour 2493 - PASTEL
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Colour 2490 - Acorn
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Colour 2486 - LAVA
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Colour 2485 - VULKAN
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Colour 2483 - Pebble
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Colour 2482 - AUTUMN LEAVES
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Colour 2472 - SAPPHIRE
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Colour 2433 - YOKOHAMA
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Color 2411 - NATURAL
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Fortissima multicolored 4-ply sock yarn | Colour 2407 - GREY
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €85,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
Merino 105 EXP | 160m/50g | 376 - smoke
Regular price €6,75 EURRegular priceUnit price €135,00/kg€6,75 EURSale price €6,75 EUR -
Merino 105 EXP | 160m/50g | 374 - rose quartz
Regular price €6,75 EURRegular priceUnit price €135,00/kg€6,75 EURSale price €6,75 EUR



















