Collection: Popular wool for knitting or crocheting
Our best-selling knitting wools impress with their quality, sustainability, and wide color range – ideal for all your creative projects. Here's an overview of the highlights:
What makes our popular knitting and crochet wool special?
- First-class quality: Our best-selling knitting wools are characterized by excellent workmanship and durability.
- Diverse color selection: From soft natural tones to bold, modern colors – perfectly coordinated with current trends and classic designs.
- Sustainability: Many bestsellers are manufactured under environmentally friendly conditions and offer a sustainable alternative to synthetic fibers.
- Versatility: Whether for sweaters, scarves, blankets, or other handcraft projects, these wools meet the highest standards of softness, elasticity, and thermal insulation.
Popular varieties:
- Virgin wool: Fresh, unprocessed wool, ideal for sensitive skin and traditional handicrafts.
- Merino wool: Known for its exceptional fineness and softness, ideal for fashionable and comfortable garments.
- Special blends: Innovative combinations that combine functionality and design – perfect for modern DIY projects.
-
LIMONE COLOR 50 G | Color 315 - PINK
Regular price €3,95 EURRegular price€3,95 EURSale price €3,95 EUR -
LIMONE COLOR 50 G | Color 314 - REED
Regular price €3,95 EURRegular price€3,95 EURSale price €3,95 EUR -
LEMON COLOR 50 G | Color 313 - WATER
Regular price €3,95 EURRegular price€3,95 EURSale price €3,95 EUR -
LIMONE COLOR 50 G | Color 312 - CLOUD
Regular price €3,95 EURRegular price€3,95 EURSale price €3,95 EUR -
LEMON COLOR 50 G | Color 311 - MAY GREEN
Regular price €3,95 EURRegular price€3,95 EURSale price €3,95 EUR -
LEMON COLOR 50 G | Color 308 - FUCHSIA
Regular price €3,95 EURRegular priceUnit price €79,00/kg€3,95 EURSale price €3,95 EUR -
LIMONE COLOR 50 G | Color 306 - TURQUOISE
Regular price €3,95 EURRegular price€3,95 EURSale price €3,95 EUR -
LIMONE COLOR 50 G | Color 237 - LAGOON
Regular price €3,95 EURRegular price€3,95 EURSale price €3,95 EUR -
LIMONE COLOR 50 G | Color 236 - SUNRISE
Regular price €3,95 EURRegular price€3,95 EURSale price €3,95 EUR -
LIMONE COLOR 50 G | Color 232 - CARIBBEAN
Regular price €3,95 EURRegular priceUnit price €79,00/kg€3,95 EURSale price €3,95 EUR -
LIMONE COLOR 50 G | Colour 226 - NAUTILUS
Regular price €3,95 EURRegular price€3,95 EURSale price €3,95 EUR -
LEMON COLOR 50 G | Color 208 - SUN
Regular price €3,95 EURRegular priceUnit price €79,00/kg€3,95 EURSale price €3,95 EUR -
LIMONE COLOR 50 G | Color 205 - TROPIC
Regular price €3,95 EURRegular price€3,95 EURSale price €3,95 EUR -
LIMONE COLOR 50 G | Color 204 - WATERCOLOR
Regular price €3,95 EURRegular price€3,95 EURSale price €3,95 EUR -
ggh Kid | Mohair Wool | 250m/25g | 144 - Powder Rose
Regular price €11,90 EURRegular priceUnit price €476,00/kg€11,90 EURSale price €11,90 EUR -
ggh Kid | Mohair Wool | 250m/25g | 139 - Ice Blue
Regular price €11,90 EURRegular priceUnit price €476,00/kg€11,90 EURSale price €11,90 EUR -
ggh Kid | Mohair | 250m/25g | 134 - Ocean
Regular price €11,90 EURRegular priceUnit price €476,00/kg€11,90 EURSale price €11,90 EUR -
ggh Kid | Mohair Wool | 250m/25g | 128 - Cyclamen
Regular price €11,90 EURRegular priceUnit price €476,00/kg€11,90 EURSale price €11,90 EUR -
ggh Kid | Mohair Wool | 250m/25g | 120 - Shimmering Glass
Regular price €11,90 EURRegular priceUnit price €476,00/kg€11,90 EURSale price €11,90 EUR -
ggh Kid | Mohair Wool | 250m/25g | 111 - Pistachio Green
Regular price €11,90 EURRegular priceUnit price €476,00/kg€11,90 EURSale price €11,90 EUR -
ggh Kid | Mohair Wool | 250m/25g | 107 - Deep Cobalt
Regular price €11,90 EURRegular priceUnit price €476,00/kg€11,90 EURSale price €11,90 EUR -
ggh Kid | Mohair Wool | 250m/25g | 103 - White
Regular price €11,90 EURRegular priceUnit price €476,00/kg€11,90 EURSale price €11,90 EUR -
Linen Love | Linen & Cotton | 04 - Atoll
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €179,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Linen Love | Linen & Cotton | 03 - Caribbean
Regular price €8,95 EURRegular priceUnit price €179,00/kg€8,95 EURSale price €8,95 EUR -
Fortissima 8-ply Colorful Sock Yarn 150g | Color 809 - SEA
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 8-ply Colorful Sock Yarn 150g | Color 808 - HAZELNUT
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 8-ply Colorful Sock Yarn 150g | Color 806 - BACHLAUF
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 8-ply Colorful Sock Yarn 150g | Color 805 - CLEARING
Regular price €11,95 EURRegular priceUnit price €79,67/kg€12,95 EURSale price €11,95 EURSale -
Fortissima 8-ply Colorful Sock Yarn 150g | Color 804 - AUTUMN
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 8-ply Colorful Sock Yarn 150g | Color 802 - SLOE
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR -
Fortissima 8-ply Colorful Sock Yarn 150g | Color 801 - WALD
Regular price €11,95 EURRegular priceUnit price €79,67/kg€12,95 EURSale price €11,95 EURSale -
Fortissima 8-ply Sock Yarn 150g | Color 8057 - MEDIUM GREY MELANGE
Regular price €12,95 EURRegular priceUnit price €86,33/kg€12,95 EURSale price €12,95 EUR



























