Collection: Popular wool for knitting or crocheting
Our best-selling knitting wools impress with their quality, sustainability, and wide color range – ideal for all your creative projects. Here's an overview of the highlights:
What makes our popular knitting and crochet wool special?
- First-class quality: Our best-selling knitting wools are characterized by excellent workmanship and durability.
- Diverse color selection: From soft natural tones to bold, modern colors – perfectly coordinated with current trends and classic designs.
- Sustainability: Many bestsellers are manufactured under environmentally friendly conditions and offer a sustainable alternative to synthetic fibers.
- Versatility: Whether for sweaters, scarves, blankets, or other handcraft projects, these wools meet the highest standards of softness, elasticity, and thermal insulation.
Popular varieties:
- Virgin wool: Fresh, unprocessed wool, ideal for sensitive skin and traditional handicrafts.
- Merino wool: Known for its exceptional fineness and softness, ideal for fashionable and comfortable garments.
- Special blends: Innovative combinations that combine functionality and design – perfect for modern DIY projects.
-
ggh Husky Box | 300g Set (6x50g) – 045 – Peat Brown
Regular price €34,90 EURRegular priceUnit price €116,33/kg€37,20 EURSale price €34,90 EURSale -
ggh Husky Box | 300g Set (6x50g) – 051 – Pink
Regular price €34,90 EURRegular priceUnit price €116,33/kg€37,20 EURSale price €34,90 EURSale -
ggh Husky Box | 300g Set (6x50g) – 059 – Pastel Petrol
Regular price €34,90 EURRegular priceUnit price €116,33/kg€37,20 EURSale price €34,90 EURSale -
ggh Husky Box | 300g Set (6x50g) – 055 – Coral Orange
Regular price €34,90 EURRegular priceUnit price €116,33/kg€37,20 EURSale price €34,90 EURSale -
ggh Samson | Merino wool | 85m/50g | 013 - Navy
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €170,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EURSold out -
ggh Samson | Merino wool | 85m/50g | 058 - French grey
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €170,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
ggh Samson | Merino wool | 85m/50g | 062 - Light blue
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €170,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
ggh Maxima | Merino wool | 110m/50g | 079 - light lilac
Regular price €7,90 EURRegular priceUnit price €158,00/kg€7,90 EURSale price €7,90 EURSold out -
ggh Maxima | Merino wool | 110m/50g | 080 - Cyclamen
Regular price €4,50 EURRegular priceUnit price €90,00/kg€7,90 EURSale price €4,50 EURSale -
ggh Husky Box | 300g Set (6x50g) – 005 – Fieldstone
Regular price €34,90 EURRegular priceUnit price €116,33/kg€37,20 EURSale price €34,90 EURSale -
ggh Husky Box | 300g Set (6x50g) – 010 – Navy
Regular price €34,90 EURRegular priceUnit price €116,33/kg€37,20 EURSale price €34,90 EURSold out -
ggh Husky Box | 300g Set (6x50g) – 028 – Marble Grey
Regular price €34,90 EURRegular priceUnit price €116,33/kg€37,20 EURSale price €34,90 EURSale -
ggh Husky Box | 300g Set (6x50g) – 047 – Mint Green
Regular price €34,90 EURRegular priceUnit price €116,33/kg€37,20 EURSale price €34,90 EURSale -
ggh Husky Box | 300g Set (6x50g) – 054 – Aqua Blue
Regular price €34,90 EURRegular priceUnit price €116,33/kg€37,20 EURSale price €34,90 EURSold out -
ggh Sportlife | Virgin wool | 80m/50g | 047 - Rosé
Regular price €3,00 EURRegular priceUnit price €60,00/kg€6,50 EURSale price €3,00 EURSale -
ggh Maxima | Merino wool | 110m/50g | 009 - Green slate
Regular price €4,50 EURRegular priceUnit price €90,00/kg€7,90 EURSale price €4,50 EURSale -
ggh Maxima | Merino wool | 110m/50g | 015 - Apricot
Regular price €4,50 EURRegular priceUnit price €90,00/kg€7,90 EURSale price €4,50 EURSale -
ggh Samson | Merino wool | 85m/50g | 068 - emerald green
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €170,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EURSold out -
ggh Sportlife Box | Set of 300g (6x50g) | 001 – Black
Regular price €39,90 EURRegular priceUnit price €133,00/kg€42,90 EURSale price €39,90 EURSold out -
ggh Sportlife Box | Set of 300g (6x50g) | 002 – Flanel gray
Regular price €39,90 EURRegular priceUnit price €133,00/kg€42,90 EURSale price €39,90 EURSale -
ggh Sportlife Box | Set of 300g (6x50g) | 003 – Steel gray
Regular price €39,90 EURRegular priceUnit price €133,00/kg€42,90 EURSale price €39,90 EURSale -
ggh Sportlife Box | Set of 300g (6x50g) | 005 – Pink
Regular price €39,90 EURRegular priceUnit price €133,00/kg€42,90 EURSale price €39,90 EURSold out -
ggh Sportlife Box | Set of 300g (6x50g) | 009 – Navy
Regular price €39,90 EURRegular priceUnit price €133,00/kg€42,90 EURSale price €39,90 EURSold out -
ggh Sportlife Box | Set of 300g (6x50g) | 016 – Bright red
Regular price €39,90 EURRegular priceUnit price €133,00/kg€42,90 EURSale price €39,90 EURSale -
ggh Sportlife Box | Set of 300g (6x50g) | 018 – Hazelnut brown
Regular price €39,90 EURRegular priceUnit price €133,00/kg€42,90 EURSale price €39,90 EURSale -
ggh Sportlife Box | Set of 300g (6x50g) | 020 – Walnut gray
Regular price €39,90 EURRegular priceUnit price €133,00/kg€42,90 EURSale price €39,90 EURSale -
ggh Sportlife Box | Set of 300g (6x50g) | 021 – Light beige
Regular price €34,90 EURRegular priceUnit price €116,33/kg€39,00 EURSale price €34,90 EURSold out -
ggh Sportlife Box | Set of 300g (6x50g) | 023 – Sun reflex
Regular price €34,90 EURRegular priceUnit price €116,33/kg€39,00 EURSale price €34,90 EURSale -
ggh Sportlife Box | Set of 300g (6x50g) | 030 – Cinnamon sugar
Regular price €34,90 EURRegular priceUnit price €116,33/kg€39,00 EURSale price €34,90 EURSale -
ggh Sportlife Box | Set of 300g (6x50g) | 032 – Garnet red
Regular price €34,90 EURRegular priceUnit price €116,33/kg€39,00 EURSale price €34,90 EURSale -
ggh Sportlife Box | Set of 300g (6x50g) | 035 – Ice gray
Regular price €34,90 EURRegular priceUnit price €116,33/kg€39,00 EURSale price €34,90 EURSale -
ggh Sportlife Box | Set of 300g (6x50g) | 037 – Curry
Regular price €34,90 EURRegular priceUnit price €116,33/kg€39,00 EURSale price €34,90 EURSale






























