Collection: Popular wool for knitting or crocheting
Our best-selling knitting wools impress with their quality, sustainability, and wide color range – ideal for all your creative projects. Here's an overview of the highlights:
What makes our popular knitting and crochet wool special?
- First-class quality: Our best-selling knitting wools are characterized by excellent workmanship and durability.
- Diverse color selection: From soft natural tones to bold, modern colors – perfectly coordinated with current trends and classic designs.
- Sustainability: Many bestsellers are manufactured under environmentally friendly conditions and offer a sustainable alternative to synthetic fibers.
- Versatility: Whether for sweaters, scarves, blankets, or other handcraft projects, these wools meet the highest standards of softness, elasticity, and thermal insulation.
Popular varieties:
- Virgin wool: Fresh, unprocessed wool, ideal for sensitive skin and traditional handicrafts.
- Merino wool: Known for its exceptional fineness and softness, ideal for fashionable and comfortable garments.
- Special blends: Innovative combinations that combine functionality and design – perfect for modern DIY projects.
-
Alpaca Silk | 210M - 25G | 03 - Berry
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €199,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Alpaca Love | 60M - 50G | 06 - Granite
Regular price €14,95 EURRegular priceUnit price €299,00/kg€14,95 EURSale price €14,95 EUR -
Alpaca Love | 60M - 50G | 05 - Berry
Regular price €14,95 EURRegular priceUnit price €299,00/kg€14,95 EURSale price €14,95 EUR -
Alpaca Love | 60M - 50G | 04 - Plum
Regular price €14,95 EURRegular priceUnit price €299,00/kg€14,95 EURSale price €14,95 EUR -
Alpaca Love | 60M - 50G | 03 - Country
Regular price €14,95 EURRegular priceUnit price €299,00/kg€14,95 EURSale price €14,95 EUR -
Alpaca Love | 60M - 50G | 02 - Watercolor
Regular price €14,95 EURRegular priceUnit price €299,00/kg€14,95 EURSale price €14,95 EUR -
Akina | 135M - 50G | 08 - Silver
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €199,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Akina | 135M - 50G | 07 - Anthracite
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €199,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Akina | 135M - 50G | 06 - Moss
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €199,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Akina | 135M - 50G | 05 - Petrol
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €199,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Akina | 135 M - 50 G | 02 - Raspberry
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €199,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Akina | 135M - 50G | 01 - Maple
Regular price €9,95 EURRegular priceUnit price €199,00/kg€9,95 EURSale price €9,95 EUR -
Knitting instructions: Fashionable knitted dress Waldsee
Regular price €9,90 EURRegular priceUnit price €198,00/kg€9,90 EURSale price €9,90 EUR -
Knitting pattern: Fashionable cardigan autumn leaves
Regular price €9,90 EURRegular price€9,90 EURSale price €9,90 EUR -
ggh Linova | 100% cotton | 100m/50g | 073 - Khaki
Regular price €4,50 EURRegular priceUnit price €90,00/kg€5,50 EURSale price €4,50 EURSale -
ggh Linova | 100% cotton | 100m/50g | 072 - Mandarin
Regular price €4,50 EURRegular priceUnit price €90,00/kg€5,50 EURSale price €4,50 EURSale -
ggh Linova | 100% cotton | 100m/50g | 070 - Pale lime green
Regular price €5,50 EURRegular priceUnit price €110,00/kg€5,50 EURSale price €5,50 EURSold out -
ggh Linova | 100% cotton | 100m/50g | 064 - White
Regular price €4,50 EURRegular priceUnit price €90,00/kg€5,50 EURSale price €4,50 EURSale -
ggh Linova | 100% cotton | 100m/50g | 058 - Pale Green
Regular price €4,50 EURRegular priceUnit price €90,00/kg€5,50 EURSale price €4,50 EURSale -
ggh Linova | 100% cotton | 100m/50g | 048 - Royal Blue
Regular price €4,50 EURRegular priceUnit price €90,00/kg€5,50 EURSale price €4,50 EURSale -
ggh Linova | 100% cotton | 100m/50g | 044 - Brick Red
Regular price €4,50 EURRegular priceUnit price €90,00/kg€5,50 EURSale price €4,50 EURSale -
ggh Linova | 100% cotton | 100m/50g | 039 - medium blue
Regular price €4,50 EURRegular priceUnit price €90,00/kg€5,50 EURSale price €4,50 EURSale -
ggh Linova | 100% cotton | 100m/50g | 038 - Aqua
Regular price €4,50 EURRegular priceUnit price €90,00/kg€5,50 EURSale price €4,50 EURSale -
ggh Linova | 100% cotton | 100m/50g | 023 - Burnt ochre
Regular price €4,50 EURRegular priceUnit price €90,00/kg€5,50 EURSale price €4,50 EURSale -
ggh Linova | 100% cotton | 100m/50g | 020 - cream yellow
Regular price €4,50 EURRegular priceUnit price €90,00/kg€5,50 EURSale price €4,50 EURSale -
ggh Linova | 100% cotton | 100m/50g | 017 - Honey
Regular price €4,50 EURRegular priceUnit price €90,00/kg€5,50 EURSale price €4,50 EURSale -
ggh Linova | 100% cotton | 100m/50g | 016 - Slate Grey
Regular price €4,50 EURRegular priceUnit price €90,00/kg€5,50 EURSale price €4,50 EURSale -
ggh Linova | 100% cotton | 100m/50g | 011 - Navy
Regular price €4,50 EURRegular priceUnit price €90,00/kg€5,50 EURSale price €4,50 EURSale -
ggh Linova | 100% cotton | 100m/50g | 003 - hazelnut
Regular price €4,50 EURRegular priceUnit price €90,00/kg€5,50 EURSale price €4,50 EURSale -
ggh Linova | 100% cotton | 100m/50g | 001 - Black
Regular price €4,50 EURRegular priceUnit price €90,00/kg€5,50 EURSale price €4,50 EURSale -
ggh Kid | Mohair wool | 250m/25g | 151 - Grey brown
Regular price €11,90 EURRegular priceUnit price €476,00/kg€11,90 EURSale price €11,90 EUR -
ggh Kid | Mohair wool | 250m/25g | 136 - Nasturtium orange
Regular price €11,90 EURRegular priceUnit price €476,00/kg€11,90 EURSale price €11,90 EUR























