Collection: Popular wool for knitting or crocheting
Our best-selling knitting wools impress with their quality, sustainability, and wide color range – ideal for all your creative projects. Here's an overview of the highlights:
What makes our popular knitting and crochet wool special?
- First-class quality: Our best-selling knitting wools are characterized by excellent workmanship and durability.
- Diverse color selection: From soft natural tones to bold, modern colors – perfectly coordinated with current trends and classic designs.
- Sustainability: Many bestsellers are manufactured under environmentally friendly conditions and offer a sustainable alternative to synthetic fibers.
- Versatility: Whether for sweaters, scarves, blankets, or other handcraft projects, these wools meet the highest standards of softness, elasticity, and thermal insulation.
Popular varieties:
- Virgin wool: Fresh, unprocessed wool, ideal for sensitive skin and traditional handicrafts.
- Merino wool: Known for its exceptional fineness and softness, ideal for fashionable and comfortable garments.
- Special blends: Innovative combinations that combine functionality and design – perfect for modern DIY projects.
-
Step 6 Color Exp | 410M - 150G | 629 - Malbay
Regular price €14,95 EURRegular priceUnit price €99,67/kg€14,95 EURSale price €14,95 EUR -
Step 6 Color Exp | 410M - 150G | 626 - Fintona
Regular price €14,95 EURRegular priceUnit price €99,67/kg€14,95 EURSale price €14,95 EUR -
Austermann Merino 120 | Merino wool 120m/50g | Colour 179 - mocha
Regular price €6,25 EURRegular priceUnit price €125,00/kg€6,25 EURSale price €6,25 EUR -
Austermann Merino 120 | Merino wool 120m/50g | Colour 178 - maroon
Regular price €6,25 EURRegular priceUnit price €125,00/kg€6,25 EURSale price €6,25 EUR -
Austermann Merino 120 | Merino wool 120m/50g | Colour 177 - crunchy
Regular price €6,25 EURRegular priceUnit price €125,00/kg€6,25 EURSale price €6,25 EUR -
Austermann Merino 120 | Merino wool 120m/50g | Colour 160 - blue
Regular price €6,25 EURRegular priceUnit price €125,00/kg€6,25 EURSale price €6,25 EUR -
Austermann Merino 120 | Merino wool 120m/50g | Colour 159 - mint
Regular price €6,25 EURRegular priceUnit price €125,00/kg€6,25 EURSale price €6,25 EUR -
Austermann Merino 120 | Merino wool 120m/50g | Colour 135 - turquoise
Regular price €6,25 EURRegular priceUnit price €125,00/kg€6,25 EURSale price €6,25 EUR -
Austermann Merino 120 | Merino wool 120m/50g | Colour 122 - azure
Regular price €6,25 EURRegular priceUnit price €125,00/kg€6,25 EURSale price €6,25 EUR -
Austermann Merino 120 | Merino wool 120m/50g | Colour 120 - blackberry
Regular price €6,25 EURRegular priceUnit price €125,00/kg€6,25 EURSale price €6,25 EUR -
Austermann Merino 120 | Merino wool 120m/50g | Colour 119 - fuchsia
Regular price €6,25 EURRegular priceUnit price €125,00/kg€6,25 EURSale price €6,25 EUR -
Austermann Merino 120 | Merino wool 120m/50g | Colour 108 - apple green
Regular price €6,25 EURRegular priceUnit price €125,00/kg€6,25 EURSale price €6,25 EUR -
Lykke Needle Tips Indigo
Regular price From €6,99 EURRegular price€6,99 EURSale price From €6,99 EURLykke Needle Tips Indigo
Regular price From €6,99 EURRegular price€6,99 EURSale price From €6,99 EURLykke Needle Tips Indigo
Regular price From €6,99 EURRegular price€6,99 EURSale price From €6,99 EUR -
Sock knitting needles - Set Blush S - Fuchsia Denim
Regular price €114,99 EURRegular price€114,99 EURSale price €114,99 EUR -
ggh Samson | 120 - Neon Green
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €170,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
ggh Samson | 117 - Neon Blue
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €170,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
ggh Samson | 116 - French Grey
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €170,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
ggh Samson | 115 - Light Grey
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €170,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
ggh Samson | 110 - Reed Green
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €170,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
ggh Samson | 106 - Hazelnut
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €170,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
ggh Samson | 105 - Rust Orange
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €170,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
ggh Samson | 103 - Cardinal Red
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €170,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
ggh Samson | 102 - Dusty Purple
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €170,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
ggh Samson | 101 - Rosewood
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €170,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
ggh Samson | 100 - Pale Pink
Regular price €8,50 EURRegular priceUnit price €170,00/kg€8,50 EURSale price €8,50 EUR -
BAMBOU COTTON 100G | Color 15 - VITAMIN
Regular price €5,49 EURRegular priceUnit price €54,90/kg€5,49 EURSale price €5,49 EUR -
BAMBOU COTTON 100G | Color 10 - YELLOW
Regular price €5,49 EURRegular priceUnit price €54,90/kg€5,49 EURSale price €5,49 EUR -
BAMBOU COTTON 100G | Color 09 - ORANGE
Regular price €5,49 EURRegular priceUnit price €54,90/kg€5,49 EURSale price €5,49 EUR -
ggh Lacy | Set of 4 x 25g (total 100g) - 028 - Mustard Yellow
Regular price €17,90 EURRegular priceUnit price €89,50/kg€22,00 EURSale price €17,90 EURSale -
ggh Lacy | Set of 4 x 25g (total 100g) - 016 - Amethyst
Regular price €17,90 EURRegular priceUnit price €89,50/kg€22,00 EURSale price €17,90 EURSold out -
ggh Lacy | Set of 4 x 25g (total 100g) - 013 - Dark Blue
Regular price €17,90 EURRegular priceUnit price €89,50/kg€22,00 EURSale price €17,90 EURSale -
ggh Lacy | Set of 4 x 25g (total 100g) - 007 - Olive Green
Regular price €17,90 EURRegular priceUnit price €89,50/kg€22,00 EURSale price €17,90 EURSale

















